500 Plus to nieopodatkowane świadczenie w wysokości 500 zł, wypłacane każdej rodzinie, która złoży wniosek do 18. roku życia dziecka. Pieniądze przyznawane są na drugie dziecko w rodzinie, chyba, że dochód na członka rodziny nie przekracza 800 zł na osobę. Wtedy świadczenie przysługuje również pierwszemu dziecku w rodzinie.
Prawo do pobierania pieniędzy z programu 500 Plus przysługuje nie tylko obywatelom Polski, ale także cudzoziemcom spoza Unii Europejskiej. Jest jeden warunek - muszą w Polsce pracować i mieszkać z rodzinami.
W stolicy Dolnego Śląska z programu 500 Plus korzysta ponad 31. tys. rodzin. Świadczenie wypłacane jest na ponad 41 tys. dzieci. W tym gronie są także obywatele Ukrainy, których w naszym regionie jest coraz więcej. Naszych sąsiadów zza wschodniej granicy na Dolny Śląsk przyciągają przede wszystkim atrakcyjne warunki pracy. Ukraińcy to najliczniejsza mniejszość narodowa we Wrocławiu. Szacuje się, że co dziesiąty mieszkaniec miasta to obywatel zza naszej wschodniej granicy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej obywateli Ukrainy na Dolny Śląsk przyjeżdża z rodzinami.
W samym Wrocławiu ze świadczenia 500 plus korzysta już ok. 300 rodzin ukraińskich. Jak informuje Natalia Siekierka, kierownik działu świadczeń we wrocławskim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej pieniądze wypłacane są na ok. 500 ukraińskich dzieci.
- Musimy pamiętać, że świadczenie mogą otrzymać tylko ci obywatele Ukrainy, którzy mieszkają i pracują z rodzinami we Wrocławiu. Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że tak nie jest, to wtedy zarządzamy kontrole i weryfikujemy podane informację - mówi Natalia Siekierka.