Razem możemy więcej
Projekt, który realizuje rzeszowski WUP nosi nazwę "Razem możemy więcej – program aktywizacyjny województwa podkarpackiego dla cudzoziemców"; jego realizacja kosztować będzie blisko 850 tys. zł, pieniądze pochodzić będą z rezerwy Funduszu Pracy.
Jak informuje Czop, umowa na realizację projektu została podpisana z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, w ramach konkursu ogłoszonego przez ten resort dotyczącego aktywizacji cudzoziemców.
- Złożona przez nas oferta spotkała się z zainteresowaniem i została rekomendowana do dofinansowania. Projekt jest adresowany do cudzoziemców legalnie przebywających na terenie Podkarpacia. Co najmniej połowę uczestników projektu będą stanowili obywatele Ukrainy, którzy znaleźli się w Polsce w związku z wojną na terenie tego kraju i są w szczególnie trudnej sytuacji życiowej" – dodał.
Uczestnikami projektu będzie w sumie 80 cudzoziemców
Każdy otrzyma pomoc doradcy zawodowego, a także wsparcie psychologiczne. Jak dodał Czop, w ramach projektu odbędą się też warsztaty aktywnego poszukiwania pracy oraz przedsiębiorczości.
- Uczestnicy będą mogli skorzystać również ze szkolenia językowego. Otrzymają też wsparcie w formalnościach związanych z uznawaniem wykształcenia i kwalifikacji. W trakcie spotkań uczestników z doradcą zawodowym i psychologiem będzie możliwość skorzystania z tłumacza języka obcego – zaznaczył dyrektor WUP.
Rozpoczęcie rekrutacji do projektu jest planowane we wrześniu bieżącego roku.
Jak podkreślił Czop, poza realizacją tego projektu, w urzędzie trwają również prace nad utworzeniem Podkarpackiego Centrum Integracji Cudzoziemców.
- Kompleksowe wsparcie znajdą w nim obywatele Ukrainy, którzy od momentu rosyjskiego ataku na ich ojczyznę znajdują się na terenie Podkarpacia. Wstępne założenia zyskały już akceptację Komisji Europejskiej" – dodał.
W podkarpackich urzędach pracy do tej pory zostało zarejestrowanych 1661 obywateli Ukrainy. Dotychczas w regionie legalną pracę podjęło ok. 12,4 tys. Ukraińców.
Źródło:
