80. rocznica powstania AK. Dziewczyny z Armii Krajowej: Młode kobiety oddały życie w walce z okupantem. Zobacz zdjęcia i wyjątkowy film!

redakcja
Wizualizacje na budynkach w 80-lecie powstania Armii Krajowej
Wizualizacje na budynkach w 80-lecie powstania Armii Krajowej fot. krystian dobuszyński/polska press
Z okazji 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, Biuro Współpracy Międzynarodowej Instytutu Pamięci Narodowej przygotowało spot o kobietach w AK. Produkcja jest częścią kampanii IPN „Z miłości do Polski”, zainaugurowanej konferencją prasową prezesa Instytutu dr. Karola Nawrockiego i upamiętniającej wszystkich, którzy służyli w szeregach AK. Zobaczcie wyjątkowy film!

80. rocznica powstania Armii Krajowej

Przygotowując 80 biogramów żołnierzy, wystawy, konferencje i publikacje, IPN oddaje hołd wszystkim członkom Armii Krajowej. Film koncentruje się na młodych kobietach w szeregach AK, które w walce z okupantem straciły życie. Przybliża sylwetki kilku sanitariuszek, łączniczek, kurierek, wywiadowczyń, i żołnierzy walczących z miłości do kraju i poległych w jego obronie.

- Większość z nich należała do młodego pokolenia, była w wieku, kiedy przede wszystkim chce się kochać, a człowiek zakochany jest gotowy do wielkich poświęceń. Powodem, dla którego tak wielu ludzi wstąpiło do AK, było gotowych podjąć walkę z okupantem i ryzykować życiem, była miłość większa i głębsza od młodzieńczego uczucia - miłość do Polski

- mówią twórcy.

Zobacz też:

Są wśród nich Anna Smoleńska, pomysłodawczyni symbolu Polski Walczącej i ofiara KL Auschwitz, Janina Przysiężniak, łączniczka i sanitariuszka, którą komuniści zamordowali, gdy była w siódmym miesiącu ciąży, Zofia Jarkowska-Krauze, sanitariuszka poległa w Powstaniu Warszawskim osiemnaście dni po swoim ślubie czy Wanda Węgierska, kurierka i wywiadowczyni ścięta w Berlinie.

Wyjątkowym elementem filmu jest jego ścieżka dźwiękowa.

- Kilkanaście dni temu skontaktował się z nami Allan Roy Wilson, kanadyjski muzyk, pisarz i nauczyciel, który przed dwudziestu laty przeżył osobistą tragedię. Zaproponował nam wykorzystanie piosenki swojego autorstwa „I Just Want You to Come Home” („Chcę tylko byś wrócił do domu”), skomponowanej w hołdzie zmarłemu synowi, w wybranym projekcie upamiętniającym IPN. Właśnie tym utworem, wyrażającym ból po stracie bliskiej osoby i bardzo uniwersalnym w wymowie, postanowiliśmy zilustrować film o młodych kobietach z AK, które poświęciły życie dla ojczyzny - opowiadają twórcy filmu.

Uroczystości na Wilhelmplatz w Poznaniu (obecnie pl. Wolności) związane z zaprzysiężeniem niemieckich oddziałów wojskowych złożonych z rekrutów pochodzących z Poznania. Widok ogólny placu.

20 zdjęć Poznania z czasów II wojny światowej. Tak wyglądało...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl