Od 1 stycznia 2024 roku świadczenie wychowawcze wypłacane w kwocie 500 zł zostanie podwyższone do 800 zł.
- Nastąpi to automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Po nowym roku osoby uprawnione otrzymają wypłaty w nowej wysokości i zostaną o tym poinformowane na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Kiedy rodzice dostaną 800 plus?
Pani Monika z Bydgoszczy, mama dwójki dzieci, zastanawia się, czy od razu dostanie wyższą kwotę, czy też ZUS będzie płacił wyrównanie.
- To teraz główny temat w rozmowach ze znajomymi, którzy mają dzieci. W moim przypadku co miesiąc do domowego budżetu wpadłoby nam dodatkowo 600 złotych. Zbliżają się ferie zimowe, więc każdy dodatkowy grosz się przyda. Przeglądaliśmy z mężem oferty zimowisk dla dzieci. Naprawdę mocno podrożały w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dlatego też dobrze by było, gdyby od razu w styczniu ZUS wypłacił nam po 800 złotych na każde dziecko. Czy tak będzie? - pyta Czytelniczka.
Krystyna Michałek odpowiada, że zgodnie z Ustawą z 7 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci na wypłatę wyrównania od 1 stycznia 2024 roku ZUS ma czas do 29 lutego 2024 roku.
Od kiedy przyjmowane wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy?
Prawo do 500 plus, a od nowego roku do 800 plus, ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Jednak aby świadczenie było wypłacone od początku, rodzic musiał złożyć wniosek do końca czerwca 2023 roku. Jeśli spóźnił się i przekazał dokumenty po 30 czerwca, to świadczenie otrzyma już tylko od miesiąca złożenia wniosku. Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin swojej pociechy, to otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Zasada trzech miesięcy dotyczy również przypadku objęcia dziecka opieką, przysposobienia lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.
Wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 roku, będzie można składać od lutego 2024 roku za pośrednictwem:
- bezpłatnej aplikacji mZUS,
- Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- portalu Emp@tia czy
- bankowości elektronicznej banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.