86. miesięcznica smoleńska i kontrmanifestacja Obywateli RP. Interweniowała policja [ZDJĘCIA][VIDEO]

Leszek Rudziński (AIP)
Gorąco na 86. miesięcznicy smoleńskiej. Policja wyniosła blokującego uroczystość legendarnego działacza Solidarności Władysława Frasyniuka.

Sobotnia miesięcznica smoleńska stała się miejscem starcia protestującej opozycji z policją. Funkcjonariusze wynieśli blokującego uroczystości Władysława Frasyniuka, legendę „Solidarności”. - Wcześniej wynosiło go ZOMO, teraz policja PiS - grzmieli zwolennicy opozycji. PiS odpowiadał, że Frasyniuk wraz z grupą kilkudziesięciu osób próbowali nielegalnie zakłócić przebieg uroczystości.

Kilkadziesiąt osób zawiązanych m.in. z grupą Obywatele RP próbowało w sobotę wieczorem zablokować przemarsz uczestników miesięcznicy przed Pałac Prezydencki. Siadali na jezdni w czasie przemarszu, by uniemożliwić marsz. Wśród tych osób był Władysław Frasyniuk.

Kontrmanifestacja Obywateli RP. Policja użyła siły

To jego oraz innych blokujących policjanci siłą znosili z trasy przemarszu. Jak informuje policja odpowie on za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta (popchnął funkcjonariusza), za co grożą mu nawet trzy lata więzienia. Jak informuje Komenda Stołeczna Policji choć nikogo nie zatrzymano, jednak skierowali skierowali 91 wniosków do sądu za blokowanie jezdni na drodze marszu.

Policja zapowiada wnioski o ukaranie osób, które blokowały marsz

Zachowanie protestujących jeszcze podczas trwania miesięcznicy w ostrych słowach skomentował prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Nasi przeciwnicy chcą Polski, która się cofnie do czasów PRL-u, chcą Polski, w której katolicy - czyli większość - nie będzie miała praw. Bo przecież krzyczeli tutaj: „Do Kościoła”, czyli na ulicy nie wolno się modlić - mówił. Kaczyński podkreślił, że pozbawianie praw katolików to było żądanie komunistów, „ale nawet za ich czasów nie było ono realizowane i nie urządzano tego rodzaju awantur”.

Źródło:

Opozycja oburza się na potraktowanie Frasyniuka, który połowę lat 80. spędził w komunistycznym więzieniu. Posłowie Nowoczesnej zaapelowali w niedzielę do lidera PiS o zaprzestanie organizowania miesięcznic. - Najwyższy czas, by zaprzestać tych spotkań, które dzielą a nie łączą. Teraz czas na ciszę i prawdziwą żałobę - mówił poseł Paweł Rabiej. - To nie są żadne uroczystości religijne, to są wiece polityczne - wtórowała jego partyjna koleżanka posłanka Paulina Henning-Kloska. Posłanka stwierdziła, że rządowa ustawa o zgromadzeniach (dająca możliwość otrzymania na trzy lata zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń, przy braku możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie) jest tak skonstruowana, żeby „ służyć wyłącznie smoleńskim manifestantom”.

Z kolei poseł PO Sławomir Neumann oznajmił na antenie TVN24, że „za komuny milicja Kiszczaka wynosiła Frasyniuka, dzisiaj za PiS-u policja Błaszczaka wynosi Frasyniuka”. W odpowiedzi poseł PiS Sławomir Brudziński stwierdził, że „kiedy demonstrowali górnicy przeciwko rządom PO, to wtedy do nich strzelano”.

Frasyniuk: Gdyby żył Lech Kaczyński, byłby po naszej stronie

Dr Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśniła w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press, że choć sytuacja w PRL jest nieporównywalna z dzisiejszą to wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu można uznać za symbol. - Władysław Frasyniuk jest ikoną walki o Polskę demokratyczną i dzisiaj łatwo takie paralele budować - mówi politolog.

W niedzielę również lider Obywateli RP Paweł Kacprzak zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie „łamać obowiązującą obecnie ustawę o zgromadzeniach”. - Wczoraj 300 osób stanęło u zbiegu Miodowej i Krakowskiego Przedmieścia, świadomie naruszając PiS-owskie prawo, z którym w głębi własnych sumień nie może się pogodzić, świadomie deklarując gotowość ponoszenia wszelkich konsekwencji - mówił podczas spotkani z dziennikarzami przed Pałacem Prezydenckim.Podkreślił, że Obywatele RP będą łamać ustawę dopóki „nie zostanie znowelizowana, a ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej nie zostaną powstrzymane i poddane sądowej kontroli”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl