Abonament RTV 2019. Stawki, zniżki. Abonament RTV 2019: OPŁATY+ ZWOLNIENIA + KARY Ile za abonament RTV 2019 [CENNIK] Kto nie musi płacić?
Abonament RTV 2019. Stawki, zniżki, kary
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie zmieniła poziomu opłaty abonamentowej na przyszły rok. W dalszym ciągu też przewidziane są zniżki dla osób płacących z góry, natomiast na uchylających się od obowiązku będą nakładane kary w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej. Zobacz jakie są stawki za abonament RTV.
KRRiT ustaliła, że stawki obowiązujące w 2019 r. będą na identycznym poziomie jak te przyjęte na 2018 rok
Abonament RTV 2019. Stawki, zniżki. Abonament RTV 2019: OPŁATY+ ZWOLNIENIA + KARY Ile za abonament RTV 2019 [CENNIK] Kto nie musi płacić?
Abonament RTV 2019. Stawki
- Miesięczny abonament RTV: za radio wynosi 7 złotych, a za telewizor z radiem lub bez - 22,70 złotych.
- Płacąc za dwa miesiące z góry: za radio - 13,60 złotych, za telewizor (z radiem lub bez) - 44,05 zł złotych.
- Płacąc za trzy miesiące z góry: za radio - 20,15 złotych, za telewizor (z radiem lub bez) - 65,35 złotych.
- Jeżeli zdecydujemy się pokryć jednorazowo półroczny abonament, zapłacimy za radio - 39,90 złotych, a za telewizor (z radiem lub bez) - 129,40 złotych.
- Płacąc za rok z góry: za radio - 75,60 złotych, za telewizor (z radiem lub bez) - 245,15 złotych.
**CZYTAJ:
Abonament radiowo telewizyjny - dlaczego ludzie nie chcą go płacić?**
Abonament RTV: Zniżki i zwolnienia z opłat
KRRiT podtrzymała zniżki, które przysługują osobom płacącym za abonament z góry. Dodatkowo, jak co roku, przewidziane są zwolnienia dla określonych grup użytkowników. Należą do nich m.in.:
- osoby, które ukończyły 75. rok życia,
- osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
- kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.
Osoby, które mają prawo do zwolnienia z abonamentu RTV, muszą złożyć na poczcie dokumenty potwierdzające uprawnienie oraz oświadczenie, które jest dostępne na stronie krajowej rady.
Abonament RTV: kary. Zasady i zmiany w karaniu za niepłacenie abonamentu
ZOBACZ: Każdy zapłaci abonament RTV z podatkami
Kara za niepłacenie abonamentu może wynieść nawet 30-krotność miesięcznej opłaty, czyli 680,10 złotych. Co jednak istotne, zgodnie z przepisami ustawy o opłatach abonamentowych, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na wniosek abonenta, może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności abonamentu, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy. Wniosek można złożyć na elektroniczną skrzynkę podawczą, osobiście w kancelarii Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji lub drogą pocztową.
Abonament RTV: Za co pobiera się opłatę abonamentową?
Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Obowiązek ich uiszczania powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego. Rejestracji odbiorników radiowych lub telewizorów dokonuje się w placówkach pocztowych operatora wyznaczonego (Poczty Polskiej SA), w terminie 14 dni od dnia wejścia w ich posiadanie.