Akcja „Prędkość” na polskich drogach. Będzie więcej kontroli policyjnych

Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
W piątek na polskich drogach policjanci ruchu drogowego przeprowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Akcja „Prędkość” na polskich drogach

– W tym dniu należy spodziewać się większej niż zazwyczaj liczby kontroli pomiarów prędkości szczególnie w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych – podkreślił w rozmowie z PAP nadkom. Robert Opas.

Policjant zauważył, że powinniśmy mieć świadomość, iż wypadki, których przyczyną jest nadmierna prędkość, generują najwięcej ofiar śmiertelnych.

– Dlatego kierujący, którzy nie będą stosować się do obowiązujących przepisów, a zwłaszcza ci, którzy rażąco przekroczą dozwolone limity prędkości, muszą liczyć się z konsekwencjami – zaznaczył.

Nad bezpieczeństwem na drogach czuwać będą również policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest ujawnianie kierujących dopuszczających się szczególnie niebezpiecznych zachowań.

– Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań – powiedział.

Mniej poważnych przekroczeń prędkości

Nadkom. Robert Opas wyjaśnił przy tym, że w ostatnich latach policjanci ruchu drogowego, odnotowują mniejszą liczbę przekroczeń prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym, które skutkują zatrzymaniem prawa jazdy.

– W roku 2022 było to 25 588 przypadków (2021 r. - 50 083; 2020 r. - 58 479) – przypomniał.

Jednak, jak zaznaczył policjant, nadmierne przekroczenie prędkości jest najczęstszą przyczyną zatrzymań dokumentów spośród wszystkich wykroczeń odnotowanych przez policjantów.

– W pierwszym kwartale bieżącego roku było to 6 837 przypadków – podał.

– W 2022 roku niedostosowanie prędkości do warunków ruchu było przyczyną 23,1 proc. wypadków drogowych. Były to wypadki najbardziej tragiczne w skutkach. Z tego powodu zginęło aż 626 osób (38,6 proc. ogółu ofiar), a rannych zostało 5 541 osób – dodał nadkomisarz.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl

wu

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Ann Grałek
Jak pytają dokąd się tak śpieszycie odpowiadać proszę do Twojej żony bo dzwoniła
p
pracujacyteznatewydatki
Powinno brzmieć rusza akcja zbieramy na wydatki rządu ! A także na nasze emerytury po 15 latach obowiązujące prawo do 2027 roku i inne nasze przywileje !
p
pracujacyteznatewydatki
Powinno brzmieć rusza akcja zbieramy na wydatki rządu !
j
jurek
Wszystko wszystkim, ale zatrzymywanie prawa jazdy i zabawa w punkty-to zwyczajne bezprawie. Solidne mandaty tak!!!

Ps. Wyjątek- jazda po pijaku, lub na haju..Zabierać dożywotnio.
E
ERROR 404
19 maja, 7:20, abc:

obiecali 800 to będą łapać

Przestań prdlić 800 zaplanowane w przyszłorocznym budżecie nie w tym .

I
Ido
19 maja, 6:54, staś:

policja to jednak debile

Powiedz to im w Niemczech, USA - masz twarzą do gleby i kajdanki

P
Polak
Kiedyś dorośniecie nie martwcie się, chociaż to nie takie pewne. Kilka lat temu facet potrącił samochodem opiekunke i dwójkę dzieci, tylko jedno dziecko przeżyło. Jest niepełnosprawne. Facet jechał za szybko, nie naprawimy wszystkich to jasne. Jakież było moje zdziwienie kiedy zobaczyłem niedawno ostrzeżenie o kontroli predkości na portalu społecznościowym wystawione nie przez kogo innego jak przez matkę ocalałego dziecka. To paskudne, to rechot losu, to bardzo nieuczciwe. Ci, którzy jeżdzą za szybko muszą za to odpowiedzieć, dajcie mundurowym robić to co powinni.
d
driver
19 maja, 06:54, staś:

policja to jednak debile

Nie wszyscy, tylko ci nadgorliwi chroniący ''brylanta, ''męczennice smoleńskie, pałkami metalowymi atakujący kobiety, członków KOD i ine ........- ich DE-PISYZACJA dosięgnie na bank :))

S
Sor
W porównaniu z polskim prawem wyróżnia się grzywna za utrzymywanie zbyt małej odległości od samochodu jadącego z przodu. W Polsce to nie jest to karane, Norwegowie natomiast za „jazdę na zderzaku” wlepiają 6 800 koron mandatu, co może skutecznie zniechęcić do zbyt bliskiego podjeżdżania i prowokowania wypadku drogowego, o jaki nietrudno przy niezachowaniu bezpiecznej odległości.

Przekroczenie prędkości

Najbardziej rozbudowany taryfikator dotyczy zbyt szybkiej jazdy, na którą Norwegowie są szczególnie wyczuleni. Kary za zbyt szybką jazdę można podzielić na dwie kategorie:

1. Gdy maksymalna dozwolona prędkość na drodze to 60 km/h lub mniej, a jej przekroczenie wynosi:

– do 5 km/h – 800 koron (ok. 347 złotych)

– od 6 do 10 km/h – 2 100 koron (ok. 910 złotych)

– od 11 do 15 km/h – 3 800 koron (ok. 1 644 złotych)

– od 16 do 20 km/h – 5 500 koron (ok. 2 380 złotych)

– od 21 do 25 km/h – 8 500 koron (ok. 3,677 złotych)

Przekroczenie prędkości o 26 km/h lub więcej grozi utratą prawa jazdy. Czas, na jaki prawo jazdy zostanie zabrane, zależy od konkretnego przypadku złamania przepisów. Rozbieżność jest duża – od 3 tygodni, do 5 miesięcy, aż po dożywotnią konfiskatę.

Gdy maksymalna prędkość na autostradzie to 90 km/h lub więcej, a jej przekroczenie wynosi: – od 36 km/h do 40 km – 10 650 koron (ok. 4 607 złotych)

https://www.mojanorwegia.pl/transport-i-komunikacja/taryfikator-mandatow-w-norwegii-3000-zlotych-kary-i-utrata-uprawnien-za-zbyt-szybka-jazde-14128.html
I
Ignas
Muszą zarobić na polski tylko z nazwy rzad
a
abc
obiecali 800 to będą łapać
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl