
Zaczął grać na deskach Teatru Wybrzeże, z którym związany jest do dziś. Zagrał tam w w wielu przedstawieniach, że wspomnieć choćby „Wolność dla Barabasza” w 1988 roku, „Plukswę” Władimira Majakowskiego, a w 1992 r. w „Antoniusz i Kleopatra” Szekspira, „Biesach” Dostojewskiego, „Śmierć komiwojażera" w reż. Feliksa Falka. Już w 1994 roku zdobył nagrodę na XXIX Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form w Szczecinie oraz Statuetkę Pegaza. W 1996 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z okazji 50-lecia Teatru Wybrzeże. Za rolę Hamleta w 1997 roku zdobył nagrody wojewody i prezydenta Gdańska, a w 1998 roku otrzymał nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza oraz nagrodę im. Leona Schillera. Wtedy zaczął też grać u Andrzeja Wajdy oraz Władysława Pasikowskiego. Za rolę w filmie "Amok" z 1998 roku, Baka był nominowany do nagrody Orła.
Później propozycje zaczęły się sypać jak z rękawa. Aktor zagrał w tak znanych filmach, jak: "Demony wojny wg. Goi", "Chłopaki nie płaczą", czy "Pierścionek z orłem w koronie". Zagrał też komendanta w trzeciej części "Psów".
ROZWIĄŻ QUIZ z wiedzy o dziełach aktora. ZNAJDZIESZ GO W TYM LINKU
W 2003 roku zasłynął rolą komisarza policji Igora Szajby Szajbińskiego w serialu „Fala zbrodni”.
Niewielu jednak wie, że Mirosław Baka śpiewa też piosenki. Aktor wielokrotnie interpretował na scenie utwory Włodzimierza Wysockiego, Edwarda Stachury czy Jacka Kaczmarskiego. W 2006 roku wziął nawet udział w spektaklu „Tunel” według Jacka Kaczmarskiego przygotowanym na I Festiwal im. Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu, a który swoją prapremierę miał w sopockim Teatrze Atelier. Zapis tego spektaklu ukazał się w formie płytowej.
Mirosław Baka ma z żoną dwóch synów. Starszy Łukasz został operatorem filmowym. Młodszy syn ma na imię Jeremi. Ostatnim filmem, w którym zagrał Baka, jest nominowany do Oscara obraz „Chłopi”. Baka wcielił się tam postać Macieja Boryny. 11 kwietnia 2014 aktor został odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
rs