Anne Frank w Google Doodle. Dziennik nastolatki ukazał się 75 lat temu

Monika Maciejewska
Monika Maciejewska
Anne Frank zmarła na tyfus
Anne Frank zmarła na tyfus Fot. Flickr/Photo Collection Anne Frank House
Annelies Marie „Anne” Frank była młodą niemiecką Żydówką znaną głównie z opublikowanego pośmiertnie Dziennika, w którym opisała dwa lata spędzone z rodziną w ukryciu w Amsterdamie. Żyła niespełna 16 lat, ale jej książkę sprzedano w ponad 30 mln egzemplarzy. Dziennik Anne jest prawdopodobnie najbardziej poczytną książką na temat Holokaustu na świecie. W 75. rocznicę jego wydania Annę Frank wspomina m.in. Google.

Anne Frank była jedną z milionów ofiar nazistowskich Niemiec. Po przejęciu władzy przez Hitlera uciekła z rodziną do Amsterdamu. Tam jednak także dotarły antysemickie prześladowania i ryzyko wywózki do obozu koncentracyjnego. Wtedy ojciec rodziny Otto urządził kryjówkę w dawnej oficynie. Frankowie mieszkali tam od 6 lipca 1942 do 4 sierpnia 1944.

Anne opisała ten czas, a także towarzyszące jej emocje, przemyślenia, wspomnienia w dzienniku. Choć dziewczyna przywołuje nieporozumienia zdarzające się między mieszkańcami kryjówki, to generalny wydźwięk jej zapisków jest optymistyczny. Anne nie traci nadziei, stara się wierzyć w lepszą przyszłość.

Niestety po dwóch latach kryjówka została zadenuncjowana. Prawdopodobnie rodzinę Franków zdradził Arnold van den Bergh, jeden z sześciu żydowskich notariuszy działających w Amsterdamie, który wyjawił schowek, by chronić własną rodzinę. 4 sierpnia 1944 r. rodzina Anny została przewieziona do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Potem Anne wraz z siostrą trafiły do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. W obozie zginęła najpierw matka, potem siostra. Anne Frank zmarła na tyfus w lutym 1945 r.

Otto Frank przeżył. W 1947 r. opublikował pamiętnik Anne, przechowany przez Holenderkę Miep Gies, jedną z osób zaangażowanych w pomoc rodzinie Franków.

Wkrótce po publikacji Dziennika Anne Frank w budynku przy Prinsengracht 265 pojawili się pierwsi chętni do obejrzenia kryjówki. W 1955 r. w gazecie „Het Vrije Volk” rozpoczęła się kampania mająca na celu ocalenie budynku i wpisanie go na listę ochronną. „Dom Anne Frank” został oficjalnie otwarty w 1960 r. W 2007 r. muzeum odwiedziło ponad milion osób.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl