Spis treści
- Egzaminy wstępne na aplikację prawniczą 2023. Terminy i ogólne informacje
- Ile osób przystępuje do egzaminów i jaki jest koszt egzaminów prawniczych?
- Jak wygląda egzamin wstępny na aplikację adwokacką, a jak na aplikację radcowską lub komorniczą?
- Ile trwają studia na kierunku prawa i co czeka absolwentów?
Egzaminy wstępne na aplikację prawniczą 2023. Terminy i ogólne informacje
W sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11 na terenie całego kraju zostaną przeprowadzone państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze:
- adwokacką,
- radcowską,
- notarialną,
- komorniczą.
Ile osób przystępuje do egzaminów i jaki jest koszt egzaminów prawniczych?
Opłata za egzamin wstępny na wszystkie aplikacje adwokackie wynosi 1125 złotych. Na aplikację komorniczą obowiązuje limit przyjęć. Minister sprawiedliwości ustalił go w roku 2023 na 333 miejsca. Zapisy zostały już zamknięte. Termin składania wniosków o dopuszczenie do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze upłynął 23 sierpnia 2023 r.
W roku 2022 do egzaminów podeszło odpowiednio:
- na aplikację adwokacką – 2272 osoby,
- na aplikację radcowską – 2905 osób,
- na aplikację notarialną – 717 osób,
- na aplikację komorniczą – 168 osób.
Egzamin pomyślnie poszedł ok. 42 proc. zdających.
Jak wygląda egzamin wstępny na aplikację adwokacką, a jak na aplikację radcowską lub komorniczą?
Kandydaci na aplikantów rozwiązują testy jednokrotnego wyboru, liczące po 150 pytań i zawierające trzy propozycje odpowiedzi. Czas trwania egzaminu to 150 minut, czyli minuta na jedno pytanie.
Zdanie egzaminu wymaga udzielenia poprawnej odpowiedzi na co najmniej 100 pytań. Pytania bazują na tekstach ustaw znajdujących się na wykazie aktów prawnych obowiązujących podczas egzaminu w danym roku. Są one publikowane na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Spis ustaw jest różny dla poszczególnych aplikacji. I tak na:
- aplikację komorniczą obowiązuje znajomość 44 ustaw,
- aplikację adwokacką i radcowską 51 ustaw,
- aplikację notarialną należy przygotować się z 46 ustaw.
Ile trwają studia na kierunku prawa i co czeka absolwentów?
Studia prawnicze można realizować zarówno w formie stacjonarnej, jak i zaocznej. Do wyboru mamy studia I stopnia (3 lata, licencjat), II stopnia (2 lata, magisterskie) oraz jednolite, 5-letnie studia magisterskie.
Studenci prawa mogą wybierać spośród wielu specjalności potrzebnych w każdej gałęzi gospodarki np. prawo rynku nieruchomości, ochrony zdrowia, prawo pracy czy w końcu prawo karne.
Przyszli prawnicy, radcy prawni, sędziowie, komornicy, notariusze, doradcy podatkowi, adwokaci, aby móc wykonywać dany zawód, muszą jednak spędzić kolejne lata na edukacji i ukończyć tzw. aplikacje. W przypadku adwokatów nauka trwa trzy lata i pomylić się można tylko raz (to znaczy, że tylko raz można poprawić rok).
To jednak nie oznacza, że nie mogą podjąć pracy. Bez aplikacji lub po obronie pracy licencjackiej absolwenci prawa nie będą reprezentować klientów, ale mogą zdobywać doświadczenie zawodowe w praktyce pozasądowej np. w korporacjach.
Co ciekawe, zawody dla absolwentów prawa są na liście zawodów regulowanych przepisami, których w Polsce jest ponad 360 (najwięcej w Unii Europejskiej).
