Tymczasowe prawo jazdy. Jak działa nowa usługa w mObywatelu?

OPRAC.:
Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Po zdaniu egzaminu państwowego w WORD, egzaminator wprowadza informacje o wyniku do Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK).
Po zdaniu egzaminu państwowego w WORD, egzaminator wprowadza informacje o wyniku do Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Krzysztof Kapica
Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło proces wprowadzania nowej usługi w aplikacji mObywatel. Tymczasowe prawo jazdy umożliwi kierowcom poruszanie się pojazdem zaraz po egzaminie do czasu odebrania plastikowego dokumentu.

Nowe świadczenie Ministerstwa Cyfryzacji to dokument cyfrowy, który daje możliwość kierowania pojazdami dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T. Licencja będzie dotyczyła początkujących kierowców, którzy dopiero co zdali egzamin państwowy lub takich, co poszerzyli swoje uprawnienia o kolejne z powyżej podanych. Dokument będzie ważny 30 dni od momentu zaliczenia egzaminu.

"Tymczasowe prawo jazdy będzie dostępne w mObywatelu. Usługa będzie wdrażana sukcesywnie od 7 do maksymalnie 21 sierpnia br., dlatego nie wszyscy użytkownicy znajdą ją w swojej aplikacji" – podkreśla minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, apelując o cierpliwość w oczekiwaniu aktualizacji systemu.

Po zdaniu egzaminu państwowego w WORD, egzaminator wprowadza informacje o wyniku do Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Następnie dane przesyłane są do Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK), gdzie odbywa się proces tworzenia tymczasowego prawa jazdy. Na końcu aplikacja mObywatel powiadamia nas o możliwości pobrania cyfrowego dokumentu.

Od 14 lipca obowiązuje ustawa o mObywatelu i działa nowa wersja aplikacji. W mObywatelu 2.0 pojawiają się nowe funkcje i usługi. Jedną z nich jest dokument tożsamości - mDowód. Można się nim posługiwać na terenie całego kraju. Wyjątkiem jest wyjazd za granicę i wnioskowanie o tradycyjny dowód osobisty. Do 31 sierpnia nie skorzystamy też z niego w banku. mDowód ma inną datę ważności i wydania oraz numer i serię niż tzw. plastikowy dowód. Jest dostępny wyłącznie w ramach aplikacji.(PAP)

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tymczasowe prawo jazdy. Jak działa nowa usługa w mObywatelu? - Motofakty

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zyga
Kilka miesięcy temu zainstalowałem mObywatela, już nie działa bo jest nowsza wersja. Zdecydowanie wolę nosić plastikowy dowód, prawo jazdy i kartę płatniczą. Zajmują mało miejsca i nie rozładowywują się. Czniam cyfryzację i programistów.
s
stary driver
Jak dla mnie, to trochę to dziwne. Prawo jazdy wydaje Starosta po spełnieniu przez wnioskującego szeregu wymagań, w tym zdanego egzaminu państwowego na prawo jazdy, a nie Ministerstwo Cyfryzacji. Prawo jazdy jest decyzją administracyjną, a samo zdanie egzaminu nie jest (nie było) tożsame z prawem do dalszego prowadzenia pojazdu po drodze publicznej. Mogą przecież ujawnić się jeszcze negatywne przesłanki. To wprowadźmy tymczasowe pozwolenia budowlane, żeby ludzie mogli sobie szybko wybudować domy i mieszkać w nich do czasu wydania pozwolenia, albo przedsiębiorcy mogli wybudować hale magazynowe i już mogli składować asortyment, albo hotelarze hotele, by przyjmować gości. Przecież na te pozwolenia czeka się miesiącami. Idea ta sama, a może nawet bardziej zasadna (budowa domu to nie wyjazd na dyskotekę), chyba że z moją logiką coś nie tak.
Wróć na i.pl Portal i.pl