Nowe badania wykazały, że osoby w wieku 50 lat i starsze, które śpią pięć godzin lub mniej, mają większe ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych wraz z wiekiem w porównaniu z rówieśnikami, którzy odpoczywają dłużej.
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie PLOS Medicine przyjrzano się grupie 8000 urzędników służby cywilnej w Wielkiej Brytanii, którzy w wieku 50 lat nie cierpieli na choroby przewlekłe. Naukowcy poprosili uczestników o zgłoszenie długości snu co cztery do pięciu lat przez następne 25 lat.
Osoby, które spały pięć godzin lub mniej w nocy, były o 30 proc. bardziej narażone na ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych. W wieku 60 lat ryzyko było 32 proc. większe , a w wieku 70 lat było to już 40 proc.
Choroby, w przypadku których istniało większe ryzyko, obejmowały cukrzycę, raka, chorobę wieńcową serca, udar, niewydolność serca, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, przewlekłą chorobę nerek, chorobę wątroby, depresję, demencję, zaburzenia psychiczne, chorobę Parkinsona i zapalenie stawów.
Inne badania wykazały, że dorośli, którzy nie śpią wystarczająco dużo – około siedmiu do dziewięciu godzin na dobę – mają większą szansę na rozwój chorób przewlekłych, które obejmują również otyłość i wysokie ciśnienie krwi, zgodnie z amerykańskimi Centrami Kontroli i Zapobiegania Chorobom.
