O pomyśle wprowadzenia nowych opłat dowiedział się portal Prawo.pl, który przeprowadził wywiad z Henrykiem Kowalczykiem. Minister środowiska przyznał w rozmowie, że wdrożone mogą zostać opłaty produktowe:
Pracujemy nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, dotyczącą uszczelnienia systemu odbioru odpadów komunalnych oraz rozpoczynamy prace nad transpozycją pakietu nowelizacji 6 dyrektyw odpadowych, w tym wprowadzeniu zmian w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, co obejmuje też system opłat produktowych – mówi w rozmowie z Prawo.pl
Wyższe opłaty produktowe za butelki i inne opakowani – środki na recykling
Opłaty produktowe miałyby powodować, że producent, który wypuszcza na rynek produkt w opakowaniu bądź samo opakowanie, płaciłby za jego zagospodarowanie w przyszłości jako odpadu, którym się stanie. Środki uzyskane dzięki nowej opłacie, mogłyby wspierać recykling. Jako przykład, minister środowiska podał butelkę plastikową – w jej cenie powinna być opłata, z której dofinansowano by recykling. Oczywiście opłata produktowa miałaby dotyczyć wszystkich rodzajów opakowań, m.in. puszek czy kartonów.
Wszystkie plusy polityków. ZOBACZ programy rządowe "z plusem...
Opłata produktowa – sposób na zmianę zachowań konsumenckich?
Zdaniem ministra środowiska, wprowadzenie takie opłaty nie powinno być zauważalne i odczuwalne. Jako potwierdzenie, podaje przykład foliowych reklamówek, których cena mocno poszła w górę od początku 2018 roku: w efekcie wielu ludzi zaczęło chodzić na zakupy z ekotorbami wielokrotnego użytku. Wyższa cena reklamówek spowodowała zatem zmianę zachowań konsumenckich i przede wszystkim taki efekt chciałoby uzyskać Ministerstwo Środowiska za pomocą opłaty produktowej. Mogłaby ona też spowodować, że producenci wprowadzą zmiany w produkcji opakowań, które staną się bardziej ekologiczne i oszczędne.
![Z jaką partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych [2018]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/ad/95/5b486eabb2b27_o.jpg?1531473580)
Krytyczne głosy w sprawie opłaty produktowej
Plany, którymi podzielił się Henryk Kowalczyk, portal Prawo.pl omówił także z ekspertami, którzy odnieśli się wobec nich raczej krytycznie. Ekspert Pracodawców RP zwrócił uwagę na to, że ewentualne wdrożenie pomysłu w życie będzie kosztowne dla przedsiębiorców i może odbić się na wynikach sprzedaży. Z kolei prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań uważa, że nowe podatki środowiskowe mogą negatywnie wpłynąć na koszty zakupów i w konsekwencji zasobność portfeli Polaków, a także na konkurencyjność gospodarki, natomiast niekoniecznie przełożą się na zwiększenie efektywności systemu.
Prace nad projektem dotyczącym m.in. wprowadzenia opłaty produktowej powinny ruszyć jesienią. Czy opłata wejdzie w życie i czy odczują ją konsumenci? Jak sądzicie?
Źródło: prawo.pl
Ile zarabiają parlamentarzyści?