Bestia - limuzyna prezydentów USA. Poznaj wszystkie jej tajemnice. Bestię wyposażono w gadżety w stylu Jamesa Bonda

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
W każdym konwoju znajdują się co najmniej dwie identyczne Bestie z identycznymi tablicami rejestracyjnymi.
W każdym konwoju znajdują się co najmniej dwie identyczne Bestie z identycznymi tablicami rejestracyjnymi. LOUISA GOULIAMAKI/AFP/East News
Prezydenci USA korzystają w oficjalnych podróżach ze specjalnej limuzyny. Są dzięki temu chronieni przed groźbą zamachu. Wyposażenie auta pozwala prezydentowi pełnić swoje obowiązki.

Co wiadomo o "Bestii"?

Prezydencki cadillac – znany jako „Bestia” – to jeden z najbardziej fascynujących pojazdów na świecie.

Prezydencką "Bestię" wyposażono w gadżety w stylu Jamesa Bonda. Są zasłony dymne i klamki do drzwi ustawione tak, aby wysłać 120-woltowy wstrząs elektryczny dla odparcia napastników. Na pokładzie znajdują się strzelby i sprzęt noktowizyjny.

Bestia - limuzyna prezydentów USA. Poznaj wszystkie jej tajemnice. Bestię wyposażono w gadżety w stylu Jamesa Bonda

Ważące 8-10 ton nadwozie wykonano z grubej blachy i płyt podłogowych, które chronią przed wybuchami. Drzwi do przedziału pasażerskiego mają 20 cm grubości. Ważą tyle, co drzwi do Boeinga 747. Okna o grubości 12 centymetrów mogą zatrzymać kulę .44 magnum. Wnętrze można uszczelnić przed atakiem chemicznym.

Sobowtór "Bestii"

"Bestia" potrzebuje 15 sekund, aby osiągnąć „setkę”. W każdym konwoju znajdują się co najmniej dwie identyczne "Bestie" z identycznymi tablicami rejestracyjnymi. W aucie jest zapas krwi odpowiadającej grupie krwi prezydenta. Jest też zapas tlenu, który można podłączyć bezpośrednio do hermetycznie zamkniętej kabiny.

Limuzyna może pomieścić do siedmiu osób. Personel, w tym lekarz prezydenta, podąża za nim w jednym SUV-ów, znanych jako „samochód kontrolny”.

Najwyższej jakości łączność zapewnia prezydentowi możliwość wysłania kodów niezbędnych do odpalenia broni nuklearnej z wnętrza "Bestii".

Auto kontrolne i "zamiatacze"

W prezydenckim konwoju znajduje się około 50 pojazdów. Kilka minut przez konwojem jedzie „Route Car”, samochód obserwacyjny przekazujący wskazówki. To samo robi „samochód pilotażowy”, przejeżdżając minutę (lub sekundy) przed konwojem.

„Zamiatacze” – policjanci na motocyklach i w samochodach – rozstawiają się przed kolumną, oczyszczając drogę i blokując skrzyżowania i wiadukty.

„Samochód prowadzący” (czasem auto służb specjalnych lub radiowóz policyjny) działa jako przewodnik i bufor. Limuzyna prezydenta zwykle znajduje się w środku konwoju.

Potem podążają trzy SUV-y. Pośrodku znajduje się „Samochód kontrolny” z lekarzem prezydenta. Po obu stronach znajdują się dwa inne SUV-y z otwartymi tylnymi szybami na wypadek, gdyby trzeba było otworzyć ogień.

Element konwoju stanowi ambulans, a pozostałe pojazdy przewożą dodatkowych agentów i dziennikarzy.

Mogł staranować Bestię

W 2017 roku prywatny samochód próbował staranować "Bestię" Trumpa w Missouri. Okazało się, że w aucie zawiodły hamulce.
Niekiedy błędy popełnia otoczenie prezydenta. Gdy "Bestia" opuszczała ambasadę USA w Dublinie w 2011 roku słychać było huk.
Spód limuzyny uderzył w rampę. Ochrona zaprzeczyła, że Barack Obama był w aucie, mówiąc, że była to zapasowa limuzyna.

Problemy z "Bestią" były też w roku 2013 w Izraelu. Limuzyna została zatankowana przez kierowcę na lotnisku nie benzyną, tylko dieslem. Wyjechała i utknęła na autostradzie pomiędzy Tel Awiwem a Jerozolimą. Zastępcze auto dla Obamy sprowadzono z Jordanii, a "Bestię" odholowana lokalna firma.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl