Bezpieczny kredyt 2 proc. Te banki przyjmują wnioski. BGK podpisał kolejne umowy. Buda: jesteśmy gotowi

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– 12 banków, w tym banki spółdzielcze, deklaruje wprowadzenie "bezpiecznego kredytu 2 proc." – przekazała Katarzyna Fortuna z BGK.
– 12 banków, w tym banki spółdzielcze, deklaruje wprowadzenie "bezpiecznego kredytu 2 proc." – przekazała Katarzyna Fortuna z BGK. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
1 lipca tego roku weszła w życie ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. „bezpieczny kredyt 2 proc.". BGK pod koniec ubiegłego tygodnia poinformowało, że 12 banków, w tym banki spółdzielcze, deklaruje wprowadzenie tego rozwiązania. – Jesteśmy gotowi do uruchomienia 3 lipca br. programu „bezpieczny kredyt", na razie są to dwa największe banki: PKO BP i Pekao SA, a pięć kolejnych finalizuje zawarcie umowy z BGK – zapowiadał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Spis treści

1 lipca tego roku weszła w życie ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. "bezpieczny kredyt 2 proc." z dopłatą państwa do rat i konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii mieszkaniowej z budżetu państwa.

„Bezpieczny kredyt 2%".Waldemar Buda: Jesteśmy gotowi

Jesteśmy gotowi do uruchomienia 3 lipca br. programu „bezpieczny kredyt", na razie są to dwa największe banki: PKO BP i Pekao SA, a pięć kolejnych finalizuje zawarcie umowy z BGK – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Czekamy na pozostałe banki, które chcą w tym programie uczestniczyć, pięć kolejnych banków finalizuje zawarcie umowy, a do końca roku w zasadzie wszystkie banki chcą wejść w program – dodał.

– Startujemy z największym w historii programem wsparcia zakupu pierwszego mieszkania w wolnej Polsce. Skala programu, jego łatwość i dostępność wskazują, że liczba beneficjentów przez 5 lat będzie rekordowa – mówił.

– 3 lipca placówki banków jak zawsze będą otwarte i będą gotowe do przyjmowania wniosków o „Bezpieczny Kredyt 2%". Nie trzeba jednak w pierwszych dniach spieszyć się z jego złożeniem. Nie ma żadnych limitów na 2023 r. Zarówno 3 lipca jak i 3 grudnia jest tak samo dobry na złożenie wniosku.

Te banki będą oferowały „bezpieczny kredyt 2 proc.” Lista coraz dłuższa

12 banków, w tym banki spółdzielcze, deklaruje wprowadzenie „bezpiecznego kredytu" – przekazała w środę PAP Katarzyna Fortuna z Banku Gospodarstwa Krajowego. Jednocześnie podkreśliła, że 7 banków zgłosiło gotowość obsługi produktu od 3 lipca, a pięć kolejnych chce go wprowadzić w późniejszym terminie.

Przypomnijmy na początku miesiąca Fortuna podała, że w poniedziałek 5 czerwca zakończono uzgodnienia z bankami nad kształtem umowy współpracy dotyczącej obsługi „bezpiecznego kredytu 2 proc.”. Jednocześnie dodała, że BGK prowadził je od marca z większością banków kredytujących we współpracy ze Związkiem Banków Polskich oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii.

Fortuna poinformowała wtedy, że cztery banki zadeklarowały gotowość obsługi produktu od poniedziałku 3 lipca br. Zastrzegła, że podstawą prawną do zawierania przez BGK umów z bankami kredytującymi jest ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. – Czekamy na jej podpis przez prezydenta RP – dodała.

Po opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw na stronie BGK zostanie utworzona zakładka programu. Tam BGK będzie na bieżąco zamieszczać informacje o podpisaniu umów z bankami kredytującymi. Zgodnie z ustawą, do 30 listopada tego roku Bank Gospodarstwa Krajowego ma opracować system informatyczny, w którym banki będą raportować dopłaty do rat udzielonych „kredytów 2 proc.”.

Jesteśmy w trakcie przygotowania systemu informatycznego dla banków kredytujących. System ten udostępnimy bankom po podpisaniu z nimi umów dotyczących obsługi programu. Banki kredytujące będą mogły rejestrować online wnioski o udzielenie kredytu i informacje o umowach zawartych z kredytobiorcą – wyjaśniła Fortuna i przypomniała, że zgodnie z zapisami ustawy, w przypadku „kredytów 2 proc.” udzielonych w III i IV kwartale tego roku, BGK przekaże bankom środki na dopłaty do rat od stycznia 2024 r.

„Rynek pierwotny odbija się dziś od dna"

– W naszej opinii pozytywnie należy ocenić wszelkie rozwiązania, które mogą poprawić dostępność mieszkań w Polsce. Do takich z pewnością należy „Bezpieczny Kredyt na 2%" – czytamy w przesłanym nam stanowisku przez Polski Związek Firm Deweloperskich.

Patryk Kozierkiewicz, aplikant radcowski Polskiego Związku Firm Deweloperskich, cytowany w przesłanym komunikacie zwraca uwagę, że obecnie szacuje się, że luka mieszkaniowa w Polsce wynosi około 2 miliony mieszkań. – Tymczasem pandemia, wojna w Ukrainie, globalny kryzys gospodarczy sprawiły, że marzenia o zakupie nieruchomości dla wielu osób stały się niemożliwe do realizacji. Dlatego cieszy nas wejście w życie projektu Bezpieczny Kredyt 2%, bo to szansa zarówno dla Polaków, jak i dla sektora budownictwa mieszkaniowego i branż z nim powiązanych – wymienia.

Jednocześnie zaznacza, że „choć założenia projektu popierane są przez branżę, to trudno jednoznacznie oszacować efekt końcowy wprowadzanego rozwiązania na sektor". W ramach programu zakupić będzie można bowiem na preferencyjnych warunkach zarówno mieszkania z rynku wtórnego, jak i od deweloperów.

– Rynek pierwotny odbija się dziś od dna. W biurach sprzedaży firm deweloperskich pojawia się coraz więcej klientów. Czerwiec może być najlepszym miesiącem w tym roku pod względem sprzedaży nowych mieszkań – wskazuje i zaznacza, że żeby dojść do dynamiki kredytowej z 2021 roku miesięcznie w ramach programu powinno być udzielane 10 tys. kredytów, co nie jest możliwe w obliczu założeń przyjętych przez ustawodawcę, a także biorąc pod uwagę możliwości techniczno-organizacyjne banków – wyjaśnia.

W ocenie branży kredyt na 2 procent „może przyczynić się do uruchomienia nowych inwestycji deweloperskich". Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszych pięciu miesiącach obecnego roku spadek nowych inwestycji w sektorze wyniósł 30 procent w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Niska liczba startów nowych budów to efekt m.in. wysokich kosztów finansowania oraz niskiego popytu związanego ze wspomnianą już istotnie ograniczoną zdolnością kredytową Polaków.

– Dla rynku deweloperskiego „Bezpieczny Kredyt 2%" może stanowić impuls do rozpoczynania nowych budów – prognozuje.

Od kiedy konto mieszkaniowe?

Równolegle z „Bezpieczny Kredyt 2%" wprowadzamy Konto Mieszkaniowe. To bardzo ciekawy instrument, który będzie zdobywał popularność w miarę jego poznawania przez wszystkich tych, którzy planują zakup Pierwszego Mieszkania w trochę odleglejszym czasie – mówił Buda.

Równolegle do uzgodnień ws. „bezpiecznego kredytu 2 proc.” BGK prowadził, we współpracy z ZBP i MRiT, rozmowy z bankami w sprawie wprowadzenia kont mieszkaniowych. Jak podkreśliła Fortuna, obecnie banki skupiają się przede wszystkim na wdrożeniu „bezpiecznego kredytu 2 proc.”, w dalszej kolejności będą wdrażały konto mieszkaniowe.

Jednocześnie przyznała, że część banków zadeklarowała już przystąpienie do wdrożenia do swojej oferty kont mieszkaniowych – w różnych terminach.

Te osoby będą mogły skorzystać z „bezpiecznego kredytu 2 proc.”

Zgodnie z ustawą, „bezpieczny kredyt 2 proc.” z okresowo stałą stopą procentową będzie mogła zaciągnąć osoba do 45. roku życia. Natomiast jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie – osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Kwota „bezpiecznego kredytu” nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł. Natomiast jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu będzie można skorzystać z gwarancji BGK.

Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie resortu rozwoju, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane). „Bezpieczne kredyty 2 proc.” będą udzielane do 31 grudnia 2027 r.

Specjalne konto oszczędnościowe. O co chodzi?

Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie w kwocie co najmniej 500 zł) będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Rezerwacja mieszkania na „Bezpieczne kredyty 2 proc."

– Z pewnością mogę stwierdzić, że warto się pospieszyć z rezerwacją mieszkania w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2%” – zwłaszcza ze względu na to, że oferta powoli się kurczy – przyznała Katarzyna Unold, Dyrektorka Zarządzająca ACCIONA w Polsce, pytana przez Rynekpierwotny.pl. – Ceny lokali mieszkaniowych nie spadają, a wręcz notujemy wzrosty – dodaje.

– Obecnie na rynku liczba sprzedawanych lokali mieszkaniowych przewyższa liczbę tych wprowadzanych. Oznacza to, że oferta dla wszystkich klientów zmniejsza się praktycznie z tygodnia na tydzień, dlatego też osoby myślące o zakupie mieszkania finansowanego kredytem powinni decydować się na nie już teraz. Najlepszym przykładem wzmożonego zainteresowania klientów jest tempo sprzedaży naszych osiedli – od początku roku zawarliśmy 400 umów rezerwacyjnych – zarówno z klientami gotówkowymi, jak i osobami wspierającymi się kredytem. Część z nich to także osoby zainteresowane wsparciem w ramach nowego programu mieszkaniowego – tłumaczy z kolei pytany przez portal Cezary Grabowski, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Bouygues Immobilier Polska.

Zainteresowanie programem „Bezpieczny kredyt 2%” wzrasta z dnia na dzień. Klienci już teraz wykazują wzmożoną chęć zakupu i rezerwują mieszkania w naszych inwestycjach, by finalizować umowy w lipcu i w sierpniu – podaje Justyna Hamrol-Wasielewska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Eiffage Immobilier Polska.

Co dalej z cenami mieszkań? Takie lokale kupują Polacy

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl