Rządowa dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to nic innego jak różnica pomiędzy aktualną stopą oprocentowania kredytów a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Dzięki dopłacie przez pierwsze 10 lat kredytobiorca będzie spłacał kredyt przy oprocentowaniu nie wyższym niż 2 procent. Nie licząc ewentualnych prowizji, jeśli pojawią się one w zapisach w umowie.
Kto może otrzymać bezpieczny kredyt 2%?
Niestety, nie jest to rozwiązanie dla każdego. Kredyt taki - jak czytamy na stronach rządowych - będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku natomiast małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek dotyczący wieku spełnić musiało będzie przynajmniej jedno z nich.
Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 m2 mieszkania
- wylicza resort rozwoju i technologii.
Oczywiście osoba zainteresowana będzie musiała posiadać zdolność kredytową adekwatną do kwoty kredytu, jaką chce od banku pożyczyć.
Ile banków przystąpiło do programu?
Gotowość obsługi począwszy od 3 lipca 2023 r. - jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii - zadeklarowało do tej pory 7 banków, w tym PKO BP i Bank Pekao SA.
Jak tłumaczy resort, cała procedura w banku będzie wyglądała tak jak przy udzielaniu zwyczajnego kredytu hipotecznego.
- Doradca bankowy poprosi o skompletowanie dokumentów opisanych w wewnętrznych procedurach banku (np. potwierdzających sytuację finansową, źródło dochodu, informacje o kredytowanej nieruchomości). Z tą różnicą, że osoby zainteresowane bezpiecznym kredytem zostaną poproszone o wypełnienie dodatkowych formularzy w opracowanym przez dany bank wniosku kredytowym. Cała reszta – czyli proces zakwalifikowania do programu – będzie się już dalej odbywał bez udziału wnioskodawcy - czytamy w komunikacie.
Czytaj także: Oto raty kredytu w lipcu 2023 roku. Tyle będziemy płacić raty kredytu w wakacje
- Wszystkie formalności związane z przyznaniem bezpiecznego kredytu, będą załatwiane w placówkach bankowych. Ze strony ministerstwa ani innego urzędu, nie trzeba pobierać żadnych formularzy ani składać jakichkolwiek dokumentów czy zaświadczeń – podkreśla Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
Więcej informacji na temat "Kredytu 2%" znajdziesz TUTAJ
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News
Luksusowe domy na sprzedaż w Poznaniu i okolicach. Mają eleg...
