Białoruś: Protesty przeciwko aresztowaniu lidera opozycji Siargieja Cihanouskiego. Tłumy śpiewają „Mury" Kaczmarskiego

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Protest w Mińsku przeciwko Aleksandrowi Łukaszence i za uwolnieniem Siargieja Cihanouskiego 31 maja 2020.
Protest w Mińsku przeciwko Aleksandrowi Łukaszence i za uwolnieniem Siargieja Cihanouskiego 31 maja 2020. SERGEI GAPON
Tysiące ludzi w Mińsku, Brześciu i innych miastach na Białorusi wyszły na ulice, by żądać uwolnienia aresztowanego lidera opozycji Siargieja Cihanouskiego. Masowo podpisują listy poparcia na kandydatów niezależnych przez wyborami prezydenckimi. Pieśnią protestów są „Mury" Jacka Kaczmarskiego w wersji białoruskiej i rosyjskiej.

O protestach na Białorusi można się dowiedzieć z mediów społecznościowych. Dziennikarz Franak Viačorka prowadzi relację na Twitterze opisując "tysiące i tysiące" ludzi, którzy zgromadzili się w centrum Mińska w proteście przeciwko aresztowaniu Siargieja Cihanouskiego. To popularny blogger i YouTuber, który przewodzi protestom przeciw reżimowi Aleksandra Łukaszenki. I kilka dni temu został przez siły Łukaszenki aresztowany.

Wielu mieszkańców Białorusi podpisywało listy poparcia dla żony Cihanouskiego, jako kandydatki na prezydenta w zaplanowanych na sierpień wyborach.

- Myślę, że Majdan się dopiero zaczyna - napisał Franak Viačorka na Twitterze. - Gdybym był Łukaszenką, bardzo bym się bał. Tłumy gromadziły się we wszystkich regionach Białorusi po aresztowaniu Cihanouskiego - dodał.

Z relacji w mediach społecznościowych wynika, co też widać na zdjęciach, że tłumy ustawiały się w gigantycznych kolejkach w Brześciu i Mińsku, by złożyć podpisy poparcia na listach niezależnych kandydatów na prezydenta. Jeden ze starszych mężczyzn przyszedł do kolejki z portretem "Baćki", jak czasami bywa nazywany Łukaszenka. Ale przyniósł protest nie po to, by zamanifestować poparcie dla białoruskiego dyktatora, tylko, żeby uniknąć ewentualnego zatrzymania przez milicję - dodaje Viačorka.

Podczas demonstracji widać było flagi białoruskie (biało-czerwono-białe) oraz Unii Europejskiej. Według Viačorki ludzie skandowali" "Wolność! Wolność!", "Obalić karalucha", "Uwolnić Cihanouskiego!". Śpiewali też piosenkę "Mury" Jacka Kaczmarskiego, w przełożeniu na języki rosyjski i białoruski. W tym ostatnim języku zaczyna się od słów "Разбуры турмы муры" (Razbury turmy mury). Stała się ona hymnem protestów. Zresztą sam Cihanouski propagował ją na swoim kanale YouTube przed aresztowaniem.

Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich skomentował protesty na Białorusi, pisząc na Twitterze, że takiej mobilizacji społecznej nie było tam od 11 lat. - Sierpniowe wybory mogą być dla władz szczególnie trudne. Po 26 latach olbrzymie zmęczenie społeczne Łukaszenką - głównie kryzysem gospodarczym, ale też demonstracyjnym lekceważeniem epidemii. W dodatku destabilizacji może sprzyjać Rosja, oczekująca wreszcie realnej integracji - napisał Eberhardt.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl