Bon turystyczny: Firmy i organizacje pożytku publicznego mogą przystępować do programu przyjmowania płatności bonem. Kto? Jak to zrobić?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Bon turystyczny: Firmy i organizacje pożytku publicznego mogą przystępować do programu przyjmowania płatności bonem. Kto? Jak to zrobić?
Bon turystyczny: Firmy i organizacje pożytku publicznego mogą przystępować do programu przyjmowania płatności bonem. Kto? Jak to zrobić? Krzysztof Kapica
Katalog dla firm chętnych do dopisania się do bazy jest otwarty. Można się do niego dopisać w każdej chwili.

ZUS poinformował we wtorek, 4 sierpnia 2020 r., że na liście przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które przyjmują płatności bonem turystycznym jest już 11 481 podmiotów. Beneficjenci wykonali już 3,2 tys. płatności bonem turystycznym na łączną kwotę 2,5 mln zł.

Do poniedziałku, 3 sierpnia 2020 r., ZUS wydał 190 tys. bonów o wartości 160 mln zł. Z informacji ZUS wynika, że konsultanci infolinii w sprawie bonu turystycznego obsłużyli do wtorku, 4 sierpnia 2020 r., blisko 59 tys. połączeń i prawie trzy tys. mejli.

Katalog firm dla chętnych do dopisania się do bazy jest otwarty. Można się do niego dopisać w każdej chwili.

KLIKNIJ: Tu znajdziesz wyszukiwarkę podmiotów oferujących usługi płatne bonem turystycznym

Jeśli jesteś przedsiębiorcą turystycznym lub organizacją pożytku publicznego i legalnie prowadzisz działalność polegającą na świadczeniu usług hotelarskich lub imprez turystycznych, możesz się znaleźć na liście podmiotów i przyjmować płatności bonem turystycznym. Uwaga - jeśli podczas rejestracji podasz nieprawdziwe dane, podlegasz odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Co to jest impreza turystyczna
Impreza turystyczna oznacza połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji, spełniające określone ustawą warunki (art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych – Dz. U. z 2019 r. poz. 548 oraz z 2020 r. poz. 568).

Co to jest usługa hotelarska
Usługa hotelarska to krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych (art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych – Dz. U. z 2019 r. poz. 238 oraz z 2020 r. poz. 374 i 568).

Jak przystąpić do programu
Trzeba się zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć oświadczenie. Jako przedsiębiorca turystyczny lub organizacja pożytku publicznego trzeba podać następujące dane:

  • imię i nazwisko, nazwę lub firmę
  • adres zamieszkania – w przypadku, gdy reprezentujesz przedsiębiorcę turystycznego będącego osobą fizyczną, adres siedziby – w przypadku, gdy reprezentujesz osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, adres wykonywania działalności – w przypadku, gdy miejsce realizacji usług hotelarskich lub oferowania imprez turystycznych jest inne niż adres zamieszkania lub siedziby;
  • numer NIP – w przypadku osoby fizycznej wykonującej działalność gospodarczą, w przypadku osoby prawnej albo w przypadku jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, numer PESEL – w przypadku osoby fizycznej niewykonującej działalności gospodarczej, a w przypadku jego braku – rodzaj, numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość;
  • informację o wpisie do: właściwej ewidencji, o której mowa w art. 38 ust. 1–3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych lub właściwego rejestru, o którym mowa w art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych;
  • numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego albo informację o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – jeżeli przedsiębiorca turystyczny lub organizacja pożytku publicznego podlega obowiązkowi wpisu do tego rejestru lub ewidencji;
  • informację o oferowaniu usług hotelarskich lub imprez turystycznych;
  • numer rachunku bankowego prowadzonego w Rzeczypospolitej Polskiej w złotych polskich, przyporządkowany do wykonywanej działalności;
  • adres poczty elektronicznej przyporządkowany do wykonywanej działalności;
  • numer telefonu przyporządkowany do wykonywanej działalności;
  • imię i nazwisko osoby dokonującej rejestracji, upoważnionej do reprezentowania przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego.

KLIKNIJ: Tu znajdziesz informację, jak założyć profil PUE potrzebny do zapisania firmy do akcji bon turystyczny

UWAGA: Udział w akcjach organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną nie zwalnia z obowiązku rejestracji w PUE ZUS.

Czy będzie można realizować usługi po 31 marca 2022 r.?
Można realizować usługę także po 31 marca 2022 r., ale płatność za usługę za pomocą bonu musisz przyjąć do 31 marca 2022 r.

Czy będzie można zrezygnować z udziału w akcji "bon turystyczny?"
Przedsiębiorcy mogą w każdej chwili zrezygnować z programu. W każdym czasie możesz złożyć oświadczenie o rezygnacji z programu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Polska Organizacja Turystyczna usunie Cię wtedy z listy zamieszczonej na stronach internetowych POT. Jeśli jednak przyjąłeś płatność za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną, musisz je zrealizować.

W jakim czasie otrzymasz płatność za zrealizowany bon?
ZUS zrobi przelew w ciągu 14 dni od przyjęcia płatności za pomocą bonu (na rachunek, który podałeś przy rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych ZUS).

Czy klient może dopłacać do usługi?
Tak. Bonem można zapłacić do wyczerpania przyznanych świadczeń w formie bonu. Brakującą kwotę klient opłaca z własnych środków.

Będzie można posługiwać się bonem w reklamie swojej firmy?
Po dokonaniu rejestracji podmiot zobowiązuje się do zamieszczania informacji o przyjmowaniu płatności za pomocą bonu za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, w szczególności w miejscu ich realizacji lub oferowania. Tym samym może wykorzystywać taką informację w swoich działaniach PR-owych.

ZOBACZ: Bieszczadzka kolejka leśna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl