Bornholm Summit. Premier Mateusz Morawiecki wzywa do zmian w systemie handlu ETS

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
PAP
PAP
Premier RP Mateusz Morawiecki (3L), premier Danii Mette Frederiksen (3P), premier Łotwy Arturs Krisjanis Karins (L), premier Finlandii Sanna Marin (P), prezydent Litwy Gitanas Nauseda (2L) oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (4P) w drodze na konferencję prasową w Kopenhadze, 30 bm. Głównym tematem rozmów w ramach Bornholm Summit było wzmocnienie współpracy dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego w regionie Morza Bałtyckiego.
Premier RP Mateusz Morawiecki (3L), premier Danii Mette Frederiksen (3P), premier Łotwy Arturs Krisjanis Karins (L), premier Finlandii Sanna Marin (P), prezydent Litwy Gitanas Nauseda (2L) oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (4P) w drodze na konferencję prasową w Kopenhadze, 30 bm. Głównym tematem rozmów w ramach Bornholm Summit było wzmocnienie współpracy dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego w regionie Morza Bałtyckiego. PAP/Andrzej Lange
Podczas spotkania Bornholm Summit w Kopenahdze, gdzie zgromadzili się przedstawiciele władz państw leżących nad Morzem Bałtyckim, premier Mateusz Morawiecki wezwał do zmian w unijnym systemie handlu emisjami ETS. Chce przekonywać do tego liderów UE i innych państw członkowskich Unii.

Premier Morawiecki spotkał się we wtorek w Kopenhadze z szefami rządów Danii, Estonii, Finlandii i Łotwy oraz prezydentem Litwy. Spotkanie zostało zorganizowane przez szefową duńskiego rządu Mette Frederiksen i uczestniczy w nim również szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Premier wzywa do zmian w systemie ETS

W wypowiedzi po spotkaniu premier odniósł się do postulowanych zmian w systemie ETS (unijnym systemie handlu emisjami).

– To jeszcze nie do końca zostało przyjęte, a przez panią przewodniczącą Komisji Europejskiej (Ursulę von der Leyen – PAP) na razie wcale nie zostało przyjęte, jednak kropla drąży kamień. Na początku, jak wszyscy doskonale pamiętają, nikt nie zgadzał się z tym, by Ukraina weszła na szybką ścieżkę wejścia do Unii Europejskiej, a to się udało zrobić – powiedział premier.

– Przekonanie opinii publicznej, przekonanie liderów państw zachodnich jest naszym podstawowym obowiązkiem. To wszystko są działania, które muszą wszystkie doprowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, obniżenia cen, a także przyczynić się do szybszego zakończenia wojny na Ukrainie. Dzisiejszy szczyt państw morza Bałtyckiego był ważnym krokiem właśnie w tym kierunku – powiedział premier.

Mateusz Morawiecki o zagrożeniu energetycznym ze strony Rosji

– Doskonale widzimy, co Putin robi z Morzem Czarnym. Nie chcemy, by Morze Bałtyckie było zagrożone, tak jak dzisiaj Morze Czarne. Energetycznym symbolem Morza Bałtyckiego były do niedawna dwa gazociągi północne – jeden wykonany – Nord Stream I i drugi, który miał być otwarty w tym roku. Niestety, budowa tych gazociągów stała się praźródłem kłopotów i przyczyną, poprzez którą – jak można powiedzieć – Putin mógł pozwolić sobie na zaatakowanie Ukrainy, gdyż wcześniej większość systemu gazowego szła właśnie przez Ukrainę. Dzisiaj widzimy, jak państwa, które wcześniej stawiały na współpracę z Rosją, zdają sobie sprawę z tego, jak wielki błąd został popełniony – mówił premier.

Szef polskiego rządu podkreślił też, że obecnie także Polska jest „dostarczycielem bezpieczeństwa energetycznego, w tym także gazowego – poprzez system interkonektorów, poprzez gazociąg bałtycki oraz dzięki rozbudowie naszych terminali gazowych”.

Ursula von der Leyen: System jest potrzebny

Przewodnicząca KE odniosła się do słów szefa polskiego rządu.

– Potrzebujemy systemu handlu emisjami, żeby zmniejszać emisje dwutlenku węgla – powiedziała von der Leyen, dodając, że, jej zdaniem, to „CO2 powoduje zmiany klimatyczne”.

– Wiemy jak katastrofalny wpływ mają zmiany klimatyczne. Wystarczy, że spojrzymy na suszę tego lata – uzasadniała.

– Prawdziwy czynnik powodujący wzrost cen prądu jest gdzie indziej. Jest nim gaz. Rosyjski gaz, którym manipuluje Putin. Używa on gazu, jako broni – przekonywała von der Leyen.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl