Film, wyreżyserowany przez Stanisława Tiunova, oparty jest na prawdziwych wydarzeniach i przedstawia historię Konstantina Gudauskasa – litewskiego Żyda, obywatela Kazachstanu i mieszkańca Ukrainy, który wykorzystał swój zagraniczny paszport, by przedostać się przez ogarnięte wojną tereny i ratować ludzi w Buczy, Worzelu i Hostomlu. W trakcie dramatycznych wydarzeń, jakie działy się w Buczy i w okolicach, uratował 203 cywilów, uwięzionych w strefie walk.
W główną rolę Konstantina wciela się polski aktor Cezary Łukaszewicz, a towarzyszy mu ukraiński gwiazdor - Wiaczesław Dowżenko. Za scenariusz i produkcję odpowiada Ołeksandr Szczur, czołowy ukraiński producent, który od lat tworzy filmowe projekty. - Ta historia porusza serca, bo pokazuje prawdziwe bohaterstwo w najtrudniejszych czasach. Kiedy usłyszałem o Konstantinie, wiedziałem, że to film, który trzeba zrobić – mówi Ołeksandr Szczur.
Film mimo że opowiada o wydarzeniach dramatycznych, niesie przesłanie nadziei, odwagi i wytrwałości. Jego twórcy są przekonani, że jest to historia, która poruszy widzów na całym świecie, nie tylko tych, którzy doświadczyli konfliktu. - To niezwykle ważny film, opowiadający o tym, co znaczy być człowiekiem w obliczu niewyobrażalnych wyzwań. Współpraca z twórcami to dla mnie ogromny zaszczyt – mówi Caroline Stern, dyrektor zarządzająca Canoe. Po pokazie w warszawskiej Kinotece odbędzie się konferencja prasowa z udziałem reżysera, producenta, aktorów oraz samego bohatera, Konstantina Gudauskasa.
Na ukraińskie ekrany film trafi już 7 listopada.
