Burza wokół pomysłów na płacę minimalną. Nowe propozycje budzą kontrowersje

Justyna Madan
Opracowanie:
Nowy pomysł w sprawie płacy minimalnej nie wszystkim się podoba. Propozycja budzi kontrowersje
Nowy pomysł w sprawie płacy minimalnej nie wszystkim się podoba. Propozycja budzi kontrowersje 123rf
W Polsce trwa gorąca dyskusja na temat przyszłości płacy minimalnej, po tym jak minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaproponowała, aby jej wysokość wynosiła 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ta propozycja, mająca na celu wdrożenie unijnej dyrektywy o europejskiej płacy minimalnej, wywołała szerokie reakcje wśród przedstawicieli biznesu, ekonomistów oraz różnych instytucji.

Spis treści

Kontekst propozycji płacy minimalnej

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRPiPS) znalazło się w centrum uwagi po zapowiedzi minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o planach wprowadzenia płacy minimalnej na poziomie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w kraju.

Ta zapowiedź jest odpowiedzią na wymogi unijnej dyrektywy, która ma na celu zagwarantowanie „adekwatnych wynagrodzeń minimalnych” w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Chociaż dyrektywa oferuje państwom swobodę w określaniu wysokości płacy minimalnej, polska propozycja wydaje się być ambitniejsza niż oczekiwano.

- Zapowiedź tej wartości zdecydowanie przewyższającej wskaźniki określone w unijnej dyrektywie wywołała medialną burzę - informuje „Rzeczpospolita”.

Reakcje świata biznesu

Przedstawiciele biznesu i ekonomiści wyrażają głębokie zaniepokojenie propozycją minister Dziemianowicz-Bąk. Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, podkreśla, że takie zapowiedzi wprowadzają niepewność wśród firm, co może negatywnie wpłynąć na decyzje inwestycyjne.

- Niebezpieczne są zapowiedzi, które zwiększają niepewność firm - mówi Sobolewski.

Podobne obawy wyraża Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych, sugerując, że niekonsultowane zmiany mogą prowadzić do wzrostu szarej strefy i niepokoju wśród przedsiębiorstw.

- Taka nieskonsultowana zapowiedź może oznaczać wzrost szarej strefy oraz niepokój w przedsiębiorstwach - uważa Dudek.

Krytyka i alternatywne propozycje

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, krytykuje pomysł, argumentując, że wzrost płac powinien być ściśle związany z wydajnością i produktywnością pracy.

- Mamy tu próbę zadekretowania bogactwa, co się zawsze źle kończy - stwierdza Kaźmierczak.

Prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, zwraca uwagę na potencjalne negatywne skutki wysokiej płacy minimalnej, takie jak spłaszczenie płac, wzrost szarej strefy oraz problemy mikroprzedsiębiorstw.

- Ale czy problem spłaszczenia płac, możliwego wzrostu szarej strefy, wreszcie kłopotów mikroprzedsiębiorstw nie jest sygnałem do refleksji na temat wpływu wysokości płacy minimalnej na rynek pracy? – pyta Męcina.

Debata na temat płacy minimalnej w Polsce pokazuje, jak skomplikowane jest znalezienie równowagi między potrzebą zapewnienia godziwych wynagrodzeń a obawami przed negatywnymi konsekwencjami dla gospodarki i rynku pracy. Propozycja minister pracy spotkała się z szeroką krytyką ze strony świata biznesu, który wzywa do głębszej analizy i konsultacji. Czy uda się znaleźć kompromis, który zadowoli wszystkie strony? Czas pokaże, jakie będą dalsze kroki w tej ważnej kwestii społeczno-gospodarczej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl