Odpowiednio dobrane buty do biegania powinny zapewnić wygodę, uchronić przed kontuzją i ewentualnymi bólami. Często bywa tak, że szukając pierwszych butów do biegania sięgamy po najlepsze modele, najbardziej nowoczesne z najnowszą technologią. Prawda jest jednak taka, że technologie często są jedynie chwytem marketingowym, a proces doboru odpowiednich butów do biegania może trwać nawet kilka sezonów. Przy zakupie butów do biegania nie sugeruj się również ceną, która nie zawsze idzie w parze z jakością.
Buty do biegania - jakie wybrać?
Dobre buty do biegania nie muszą dużo kosztować, być najnowszym krzykiem mody czy wykorzystywać technologię, jakiej jeszcze nie było. Dobre buty do biegania to takie, które przy chodzie, truchcie i szybszym biegu, nie będą przeszkadzały i zapewnią komfort użytkowania. Buty do biegania nie mogą gnieść, obciskać, ocierać. Najlepiej mierzyć je na skarpetę biegową lub grubszą skarpetę frotte.
3 rady dla kupujących buty do biegania
Kupienie butów do biegania może być nie lada wyzwaniem. Z jednej strony ze względu na wielość proponowanych modeli, które trzeba przejrzeć, przymierzyć, wypróbować. Z drugiej dlatego, że kupienie butów do biegania to przypieczętowanie postanowienia rozpoczęcia przygody z treningiem biegowym. Co warto wiedzieć przed zakupem butów do biegania?
Najlepsze biegi w Wielkopolsce. Czy zgadzasz się z opiniami znanych biegaczy i amatorów?
1) Co to jest pronacja?
Pronacja pojawia się w języku biegaczy dość często. Przy wyborze pierwszych butów biegowych jest szczególnie ważna. Pronacja to nic innego jak sposób, w jaki stopa obraca się do wewnątrz, gdy chodzimy lub biegamy. Stopa każdego człowieka układa się inaczej. Wyróżnia się 3 typy:
- Pronator – płaskostopie, najczęstszy typ budowy stopy. Pronator biega całą szerokością stopy. Buty polecane do takiego typu stopy posiadają wsparcie od wewnętrznej strony.
- Neutral - stopa w trakcie biegania wykonuje prawidłowy ruch, ciężar ciała rozprowadzony jest równomiernie po całej stopie. Posiadacze takiego układu stopy powinni używać butów amortyzujących bez stabilizatora.
- Supinator - podczas stawiania stopy supinator nadmiernie obciąża zewnętrzną krawędź stopy. Biegacze supinatorzy powinni wybierać buty z mocną amortyzacją.

3 zasady obowiązujące przy wyborze butów do biegania >>>
Sprawdź jaki masz typ stopy: test wodny
Sprawdzenie jaki masz typ stopy nie trwa długo a na pewno wpłynie korzystnie na wybór pierwszych butów do biegania. Jak to przeprowadzić?
- przygotuj kawałek papieru lub gazety
- zamocz cały spód stopy w wodzie
- stań na przygotowanej kartce
- zweryfikuj powstały kształt z poniższymi wzorami
- zapamiętaj wynik testu, ponieważ jeszcze nie raz będzie Ci potrzebny przy zakupie czy wymianie obuwia sportowego.
2) Podbicie a buty do biegania
Podobnie jak z pronacją, w kwestii podbicia stopy istnieją trzy typy podbicia - normalne, niskie i wysokie. W zależności od podbicia wybieraj buty wykonane z różnych materiałów, stabilizujące lub tłumiące wstrząsy.
- normalne podbicie – buty do biegania powinny być wyposażone w systemy stabilizujące, tłumiące wstrząsy. Czasami dodawana jest do nich wkładka usztywniająca.
- niskie podbicie – buty do biegania z systemami podtrzymującymi. Są to buty sztywne o dość prostym fasonie. Bywają cięższe od innych modeli.
- wysokie podbicie – buty do biegania miękkie buty o elastycznej podeszwie i zakrzywionym kształcie.
Najmodniejsze buty do biegania. Jakie buty wybrać w sezonie ...
3) Bieganie w mieście i w lesie to nie to samo!
Przed zakupem pierwszych butów do biegania należy sobie zadać jedno, bardzo ważne pytanie: Jaka będzie nawierzchnia, na której będzie się biegać? Zupełnie inaczej biega się po twardym betonie, kostce brukowej, a inaczej po miękkim podłożu, ziemi, trawniku, parku czy lesie.
Buty do biegania po twardej nawierzchni charakteryzują się małą wagą i dużą elastycznością. Buty do biegania po naturalnym często wyboistym terenie wyróżnia twarda powierzchnia z mocnym bieżnikiem. Ich najważniejszym zadaniem jest zapewnienie ochrony podbicia i stabilizacja.
FAQ dla kupujących buty do biegania
Jak dopasować rozmiar butów?
Buty biegowe nie mogą ściskać stopy ani być zbyt luźne. Buty biegowe wybierz o 0,5 lub nawet rozmiar większe. Palce u stóp muszą mieć dużą swobodę ruchów.
Czy nosić wkładki ortopedyczne w butach sportowych?
Jeśli jesteś pronatorem i nosisz wkładki ortopedyczne, wybieraj buty sportowe dla biegaczy z normalnym podbiciem. Nie zaszkodzi również podwójna amortyzacja i buty z systemem motion control.
Czy można biegać w butach przeznaczonych do biegania po asfalcie, również na terenach leśnych?
TAK, natomiast kontrola i stabilizacja stopy będzie mniejsza w bardziej wymagającym terenie.
