Cała autostrada A1 bezpłatna dla samochodów osobowych i motocykli. Wystarczy mieć „bilet zero”. Jak go uzyskać?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Prawo do uzyskania bezpłatnego przejazdu będzie przysługiwać na podstawie tzw. biletu zerowego. Przy wjeździe na autostradę trzeba będzie pobrać bilet, a następnie wręczyć go inkasentowi na zjeździe.
Prawo do uzyskania bezpłatnego przejazdu będzie przysługiwać na podstawie tzw. biletu zerowego. Przy wjeździe na autostradę trzeba będzie pobrać bilet, a następnie wręczyć go inkasentowi na zjeździe. Dziennik Łódzki
Cała autostrada A1 jest bezpłatna dla pojazdów osobowych oraz motocykli, łącznie z odcinkiem koncesyjnym. Od 4 września 2023 r. od godz. 12:00 bez opłat przejedziemy 567 km od Trójmiasta aż do przejścia granicznego w Gorzyczkach – poinformwało Ministerstwo Infrastruktury.

Spis treści

Autostrada A1 jest bezpłatna już od 4 września

– Zgodnie z zapowiedzią kontynuujemy politykę uwalniania autostrad od opłat za przejazd samochodami osobowymi i motocyklami. Odcinki państwowe są już bezpłatne, wprowadziliśmy wakacyjne zwolnienie za przejazd A1 na trasie Gdańsk – Toruń, a rząd przyjął w ostatnich dniach uchwałę o zwolnieniu tego odcinka z opłat także po 4 września 2023 r. Wielką zmianą na lepsze jest to, że opłaty nie będą pobierane we wszystkie dni tygodnia – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wcześniej opłaty na autostradach sprawiały, że część kierowców rezygnowała z przejazdów płatnymi odcinkami.

– My odstępujemy od tej polityki, zapewniając bezpłatny przejazd po drogach najwyższej klasy kierowcom pojazdów osobowych oraz motocykli. Jednocześnie zakończyliśmy budowę ciągów autostradowych łączących Polskę, tj. autostrady A1 oraz A4. Niedługo zakończymy budowę autostrady A2, a w niedalekiej przyszłości rozbudujemy odcinki autostrad A1, A2 i A4 o kolejne pasy ruchu – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber.

Bezpłatna autostrada A1. Kto nie musi płacić za przejazd?

Wprowadzony decyzją rządu bezpłatny przejazd A1 na odcinku koncesyjnym Gdańsk – Toruń obowiązuje od 4 września 2023 r. od godziny 12:00 i będzie funkcjonował przez wszystkie dni tygodnia dla pojazdów osobowych o dwóch osiach oraz motocykli. Możliwość darmowego przejazdu nie będzie dotyczyć pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze oraz pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami.

Prawo do uzyskania bezpłatnego przejazdu będzie przysługiwać na podstawie tzw. biletu zerowego. Przy wjeździe na autostradę trzeba będzie pobrać bilet, a następnie wręczyć go inkasentowi na zjeździe.

– Usunięcie opłat za przejazd nie oznacza otwartych bramek. Podróżujący nadal muszą pobierać bilet i zaczekać na otwarcie szlabanu. Dla kierowców korzystających z aplikacji Autopay proces ten odbywa się automatycznie. Za przejazd użytkownicy otrzymują rachunek na kwotę 0 złotych – tłumaczy Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.

Kierowcy zarejestrowani w systemie AmberGO, który pozwala na identyfikację numerów rejestracyjnych bez konieczności pobrania biletu, będą podjeżdżać pod szlaban na zjeździe i po zapaleniu się zielonej lampki będą kontynuować dalszą podróż bez naliczenia opłaty za przejazd.

Aktualnie z opłat zwolniono kierowców podróżujących państwowymi odcinkami autostrad: A2 (Konin – Stryków), A4 (Wrocław – Sośnica) oraz A1. Płatne pozostają: A2 – w odcinku Konin – Świecko oraz A4 w odcinku Katowice – Kraków.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl