Pasek artykułowy - wybory

Zmiany na autostradzie A2 Poznań - Konin. Chodzi o pobór opłat

Mariusz Michalak
Opracowanie:
Videotolling wykorzystuje kamery do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów.
Videotolling wykorzystuje kamery do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów. Grzegorz Dembiński
Kierowcy jadący autostradą A2 między Poznaniem a Koninem od środy 15 stycznia mogą korzystać z płatności elektronicznych za pośrednictwem videotollingu. System działa na wybranych bramkach autostradowych w Nagradowicach, Słupcy i Lądku.

Videotolling wykorzystuje kamery do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów. Rozliczenie za przejazd odbywa się bez otwierania okna pojazdu, bez konieczności podawania gotówki lub karty płatniczej. Aby skorzystać z takiej formy opłaty, trzeba zarejestrować pojazd w systemie Autopay.

Na placu poboru opłat w Nagradowicach, Słupcy i Lądku kierowcy mają do dyspozycji po dwa pasy specjalnie oznakowane i obsługujące wyłącznie videtolling. To skrajne lewe pasy z oznakowaniem poziomym w postaci strzałek i kamery, ikoną kamery na pomarańczowym tle nad bramką oraz symbolem przekreślonego kasjera.

Przy dojeździe do bramki należy się zatrzymać. Zainstalowane tam kamery automatycznie odczytają tablice rejestracyjne pojazdu; system obciąży konto użytkownika odpowiednią kwotą za przejazd.

Rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) Anna Ciamciak wyjaśniła, że obszar funkcjonowania videotollingu, ograniczony do części A2 między Poznaniem a Koninem, wynika m.in. z różnic w systemach opłat obowiązujących na dwóch koncesyjnych odcinkach autostrady A2: Świecko – Nowy Tomyśl oraz Nowy Tomyśl – Konin. Spółka prowadzi rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury na temat możliwości wprowadzenia videotollingu na 106 km między Świeckiem a Nowym Tomyślem. Umożliwi to objęcie tym systemem wszystkich punktów poboru opłat na obu koncesyjnych odcinkach A2.

ZOBACZ TAKŻE: Używany Volkswagen T-Roc (2017 - obecnie). Wady, zalety, typowe usterki, sytuacja rynkowa

Videotolling działa m.in. na wybranych odcinkach polskich autostrad, np. A1 i A4. AWSA podkreśla, że rozwiązanie to zapewnia bezpieczeństwo i wygodę przejazdu oraz przede wszystkim płynność ruchu – skraca czas oczekiwania i płatności na bramkach. Nie wymaga posiadania dodatkowego sprzętu i umożliwia płatność także właścicielom kart paliwowych akceptowanych jako forma płatności przez operatora videotollingu.

Niezależnie od wprowadzenia nowej usługi, przejazd autostradową obwodnicą Poznania, czyli między węzłami Poznań Zachód – Poznań Wschód, pozostanie bezpłatny.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl