Na obecnie rządząca partię swój głos w jesiennych wyborach parlamentarnych oddałoby 43 proc. ankietowanych (to wzrost o jeden punkt procentowy w porównaniu z marcem). Z kolei na największą partię opozycyjną zagłosowałoby 18 proc. badanych Polaków (w porównaniu z sondażem z marca PO straciła dwa punkty procentowe).
Trzecia partią, która przekroczyłaby próg wyborczy byłaby Wiosna Roberta Biedronia. Swój głos oddałoby na nią pięć procent ankietowanych (w porównaniu do minionego miesiąc partia straciła jeden punkt procentowy).
Progu procentowego nie przekroczyłyby natomiast Kukiz’15 (spadek o jeden punkt procentowy w porównaniu z marcem) i Polskie Stronnictwo Ludowe (ten sam poziom, co w badaniu marcowym). Na każde z ugrupowań głos oddałoby jedynie czerty procent Polaków.
Jeszcze gorszy wynik w jesiennych wyborach osiągnąłby Sojusz Lewicy Demokratycznej z poparciem na poziomie trzech procent.
Progu wyborczego nie przekroczyłaby także partia KORWiN oraz Nowoczesna - na każdą z nich zagłosowałoby po dwa procent ankietowanych. Na partię Razem zagłosowałby jeden procent wyborców.
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się już teraz wzięłoby w nich udział 74 proc. uprawnionych do głosowania. 14 procent ankietowanych deklaruje, że na pewno nie weźmie udziału w wyborach, a 12 procent nie wie, czy poszłoby do wyborczych urn.
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4-11 kwietnia 2019 roku na liczącej 1125 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
ZOBACZ TEŻ: Sondaż Polska Press Grupy: Wybory do Parlamentu Europejskiego
POLECAMY:
