Ceny paliw w Polsce i Europie. Ekspert: Gdyby nie działania PKN Orlen, inflacja byłaby znacznie wyższa

Adam Kielar
Adam Kielar
Dyskusja na temat cen paliw w Polsce. Dr Artur Bartosiewicz: gdyby nie polityka PKN Orlen, inflacja byłaby znacznie wyższa.
Dyskusja na temat cen paliw w Polsce. Dr Artur Bartosiewicz: gdyby nie polityka PKN Orlen, inflacja byłaby znacznie wyższa. Adam Jankowski / Polska Press
- Choć ceny paliw to tylko jeden z czynników proinflacyjnych, to gdyby nie działania PKN Orlen, to dynamika wzrostu cen w Polsce byłaby znacznie wyższa – powiedział i.pl dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej. Jak dodał, działania polskiego koncernu pozwalają wymuszać korzystne dla klientów działania konkurencji. Powiedział również, że ceny paliw w Polsce są znacznie niższe, niż w sąsiednich krajach.

Jak mówi i.pl dr Artur Bartoszewicz z SGH, działania PKN Orlen, szczególnie po połączeniu z Lotosem oraz PGNiG który jest głównym graczem, wpływają na innych uczestników rynku.

Jak działania PKN Orlen kształtują ceny paliw?

– Wyobrażenie Kowalskich nie obejmuje tego, że różne koncerny międzynarodowe również na polskim rynku mają istotne udziały. Ten multienergetyczny koncern, jakim stał się PKN Orlen, de facto może wymusić na innych uczestnikach rynku rozwiązania korzystne dla klientów – mówił.

Przypominał sytuację z zeszłorocznych wakacji, kiedy to koncern wprowadził działania promocyjne, na które odpowiedź konkurencji była natychmiastowa.

– Gdy rozpoczęła się wojna na Ukrainie, Orlen musiał stosować politykę, która doprowadziła do tego, że nie doszło do wzrostu cen paliw. Pomimo wzrostu cen surowców i niekorzystnego kursu złotego, koncern wziął na siebie to ryzyko, że nie uzyska korzyści finansowych – powiedział dr Bartoszewicz.

Dodał również, że wbrew powszechnej opinii, dochody ze sprzedaży paliw na stacjach stanowią jedynie około 4 procent przychodów operacyjnych koncernu.

Ceny paliw w Polsce niższe niż u sąsiadów

– Jeśli porówna się nasze ceny paliw z niemieckimi czy czeskimi, widać wyraźnie kierunek ruchu konsumentów. Klienci z Niemiec i Czech przyjeżdżają do Polski tankować. Widać wyraźnie, że ceny paliw w Polsce są niższe – przekonywał ekonomista.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że choć można stawiać argument, że są one drogie biorąc pod uwagę parytet siły nabywczej polskiej waluty, to międzynarodowe ceny surowców nie biorą pod uwagę takich wskaźników.

– Nie jest tak, że baryłka ropy dla Polski będzie tańsza, bo siła nabywcza jest niższa niż np. w Niemczech – zaznaczył dr Bartoszewicz.

Zdaniem rozmówcy i.pl, działania prowadzone przez rząd oraz PKN Orlen miały również na celu zapobieżenie takiej sytuacji, jaka miała miejsce na Węgrzech, gdzie ceny są regulowane.

– Tworzyły tam się kolejki na stacjach i te regulowane ceny doprowadziły do katastrofy. To pokazuje, że nie można „usztuczniać” rynku. Orlen jako ten duży gracz w Polsce umożliwia prowadzenie polityki rynkowej bez nadmiernej regulacji i rozmaitych patologii, które ujawniają się, gdy społeczeństwo chce niskich cen, a rząd odpowiada, że je zagwarantuje – podkreślił.

Jaki wpływ na wzrost cen ma polityka PKN Orlen?

Spytany o to, czy działania PKN Orlen pozwolą na to, by wyhamowała dynamika wzrostu cen, dr Bartoszewicz odpowiedział twierdząco.

– Tempo wzrostu cen wyhamuje, bo jeśli uda się utrzymać w ryzach ceny paliw, to mniejszy będzie ich wpływ na to, ile kosztują poszczególne produkty i usługi – powiedział.

Zaznaczył, że sama polityka Orlenu nie powstrzyma wzrostu cen, bo ceny paliw to tylko jeden z czynników proinflacyjnych, ale jego zdaniem bez tych działań, inflacja byłaby o wiele wyższa.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl