Chcesz przywieźć roślinę z urlopu? To spore ryzyko. Sprawdź, jak legalnie przywieźć rośliny z krajów spoza Unii Europejskiej

redakcja RegioDom
Chcesz przywieźć z urlopu egzotyczną roślinę? Pamiętaj, że transport spoza Unii Europejskiej wiąże się z pewnym ryzykiem. Zanim zdecydujesz się przywieźć roślinę z podróży, zapoznaj się z zasadami, aby uniknąć problemów na granicy.

Spis treści

Jakie zasady obowiązują przy przewożeniu roślin spoza UE?

Osoby, które chcą przywieźć rośliny do Unii Europejskiej w celach handlowych, muszą posiadać świadectwo fitosanitarne wystawione przez krajową organizację ochrony roślin państwa, z którego pochodzą rośliny. Dodatkowo, konieczna jest rejestracja w rejestrze podmiotów profesjonalnych prowadzonym przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz założenie konta w systemie TRACES NT jako Europejski Rejestrowany Podmiot Profesjonalny (EURPO).

Import roślin do celów prywatnych również wymaga spełnienia określonych formalności, chociaż rejestracja w rejestrze podmiotów profesjonalnych nie jest obowiązkowa. Osoba importująca powinna mieć konto w systemie TRACES NT jako podmiot europejski inny niż zarejestrowany operator (EUPO). Każda przesyłka roślin, niezależnie od celu, musi być zgłoszona do granicznej kontroli fitosanitarnej w wyznaczonym Punkcie Kontroli Granicznej.

Niespełnienie wymogów fitosanitarnych może skutkować zatrzymaniem przesyłki, jej odesłaniem do kraju pochodzenia lub zniszczeniem na koszt importera. Rośliny przewożone nielegalnie w bagażu osobistym, wykryte przez Służbę Celno-Skarbową, będą skonfiskowane, a na osobę przewożącąmogą zostać nałożone kary finansowe.

Jakie są formalności przy przywożeniu roślin do UE?

Każda przesyłka roślin przeznaczonych do sadzenia oraz niektórych warzyw i owoców (np. papryki, bakłażanów, owoców cytrusowych, warzyw korzeniowych) wprowadzana na terytorium Unii Europejskiej – zarówno w celach komercyjnych, jak i na własny użytek – musi zostać zgłoszona do granicznej kontroli fitosanitarnej w wyznaczonym do takiej kontroli Punkcie Kontroli Granicznej, niezależnie od liczby sprowadzanych roślin.

Zgłoszenia można dokonać wyłącznie za pośrednictwem systemu TRACES NT poprzez wypełnienie pierwszej części dokumentu CHED-PP przez osobę odpowiedzialną za przesyłkę. Wykonanie granicznej kontroli fitosanitarnej jest odpłatne, a wysokość opłaty jest zależna od ilości i rodzaju importowanego towaru. Więcej informacji na temat obsługi systemu TRACES NT można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w odpowiednich zakładkach.

Kampania #PlantHealth4Life – o co chodzi?

Przewożenie roślin z krajów spoza Unii Europejskiej może wprowadzać do naszego ekosystemu szkodniki i choroby, które stanowią zagrożenie dla rodzimych roślin i upraw. W skali globalnej, szkodniki roślin odpowiadają za zniszczenia nawet 40 proc. upraw żywnościowych! Przed przywiezieniem rośliny z zagranicy warto dokładnie zapoznać się z unijną kampanią #PlantHealth4Life, która promuje zdrowie roślin i zwraca uwagę na konsekwencje przewożenia roślin z zagranicy.

Jeśli podczas swoich zagranicznych przygód znajdziemy egzotyczną roślinę, która skradnie nasze serce, zróbmy jej zdjęcie – nie zabierajmy nasion ani żadnych jej części w podróż powrotną. Przewożąc rośliny, ich części lub nasiona w bagażu, możemy zabrać ze sobą pasażerów na gapę – nieznane w Europie szkodniki i choroby roślin. Agrofagi roślin mogą przedostawać się również przez granice Europy na roślinach, które kupujemy do naszych domów i ogrodów, jeśli nie zostały one sprawdzone i nie posiadają odpowiednich certyfikatów. Gdy kupujemy rośliny spoza terytorium Unii Europejskiej w internecie, warto upewnić się, czy pochodzą one ze sprawdzonych źródeł i czy posiadają świadectwo fitosanitarne. Warto również rozmawiać o znaczeniu roślin ze swoimi dziećmi, aby sprawić, że przedstawiciele młodszego pokolenia staną się ambasadorami ich zdrowia – mówi Agnieszka Sahajdak, Dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i współpracy Międzynarodowej W Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Kampania ta podkreśla, jak ważne jest dbanie o kondycję roślin dla produkcji zdrowej żywności i ochrony środowiska. Zanim przywieziesz do Polski ciekawe rośliny z wakacji lub sprowadzisz kwiaty doniczkowe z Wielkiej Brytanii, zastanów się, czy warto. Może lepiej nie mieć jednego egzotycznego okazu, ale nie stracić pozostałych domowych roślin z powodu przywiezionego szkodnika, który zniszczy plony roślin uprawnych? Więcej o kampanii przeczytasz na stronie gov.pl Kampania EFSA #PlantHealth4Life - „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl