Chińska firma zapowiada: planujemy masową sprzedaż sklonowanych przez siebie kotów.
Sinogene, pierwsza w Chinach firma biotechnologiczna, która sklonowała kota, zamierza niebawem sprzedać te zwierzęta po kilkadziesiąt tysięcy dolarów za sztukę.
Ogłoszenie o niesieniu pomocy właścicielom pogrążonych w żałobie po stracie ukochanego sierściucha pojawiło się po tym, jak naukowiec wspomnianej firmy sklonował pierwszego kociaka o imieniu Garlic. Zwierzę przyszło na świat miesiąc temu w laboratorium firmy w Pekinie.
Ale dopiero kilka dni temu informacje o tych niecodziennych narodzinach ujawniono. Chodziło o to, by zwierzę dostatecznie wzmocniło się, by była całkowita pewność, że nie stanie się z nim coś złego.
Komórki do klonowania pobrano od zmarłego kota i Garlic jest identyczny z tym, którego stracił jego właściciel. Jak twierdzą pracownicy wspomnianej firmy ma on taki sam wygląd jak jego poprzednik ale ich temperamenty oraz osobowość są różne.
Chińska firma chce w swoich pracach pójść jeszcze dalej i z wykorzystaniem sztucznej inteligencji użytej do klonowania zapewnić nowym zwierzakom podobne zachowania, jak ich poprzednicy, od których pobrano komórki.
Szefowie firmy Sinogene twierdzą, że jeszcze w tym roku będą w stanie realizować od 100 do 200 zamówień, ale w następnych latach podaż będzie dwa-trzy razy większa.
- Długość życia sklonowanego kota będzie taka sama, jak każdego innego kota – zapewnia Lai Liangxue, jeden z głównych specjalistów w firmie Sinogene.
Sinogene trafiła na pierwsze strony gazet, klonując psa rasy beagle w maju 2017 roku. Miesiąc później firma uruchomiła komercyjne usługi klonowania zwierząt. Zhao Jianping, zastępca dyrektora generalnego Sinogene zapowiada, że w niedalekiej przyszłości planuje się również klonowanie koni oraz gołębi pocztowych.
To jeszcze nie koniec, bo Sinogene planuje również poszerzyć zakres swoich usług, aby w końcu uwzględnić edycję genów, co pozwoliłoby między innymi na przedłużenie życia czworonogom. Dyrektor generalny Sinogene, Mi Jidong, powiedział: Odkryliśmy, że coraz więcej właścicieli zwierząt domowych chce, aby ich zwierzęta towarzyszyły im jeszcze dłużej.
W 2014 roku pewna kobieta w amerykańskim Teksasie stała się pierwszą na świecie właścicielką sklonowanego kota na zamówienie. Zapłaciła za usługę firmie biotechnologicznej Genetic Savings & Clone Inc. 50 tysięcy dolarów za genetyczny duplikat jej martwego zwierzaka.
POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:
Źródło: DE RTL TV/x-news
