Program, będący polską wersją brytyjskiego telewizyjnego show „Who wants to be a millionaire”, po raz pierwszy telewizja TVN wyemitowała w 1999 roku. Znajdował się on w ramówce do roku 2003, potem wrócił w latach 2008-2010, po czym nastąpiła kolejna przerwa. Na antenę stacji teleturniej wrócił w 2017 roku i jest emitowany do dziś. Od początku prowadzącym program jest Hubert Urbański.
Kajzerka, „Milionerzy” i sprawa sądowa
Jedną z głośniejszych historii jest sprawa pytania o kajzerkę, która otarła się nawet o… sąd. Jeden z uczestników w 2000 roku został zapytany o liczbę nacięć na popularnej w Polsce bułce. Odpowiedział, że cztery, co było błędne (prawidłowa odpowiedź to pięć) i odpadł nie wygrywając nawet 1000 zł. Mimo to, postanowił udowodnić, że miał rację i najpierw napisał zażalenie do stacji TVN, a potem skierował sprawę do sądu, który uznał jednak, że jego pozew był „bezpodstawny”.
Więcej o tej niecodziennej historii:
Nietypowy telefon do przyjaciela
W październiku 2022 roku Hubert Urbański postanowił nieco „nagiąć” regulamin programu. Uczestniczka programu, pani Anita, zrezygnowała z dalszej gry, inkasując 75 tysięcy złotych. Nie skorzystała z jednego z kół ratunkowych, telefonu do przyjaciela.
Pytanie brzmiało: co nie jest prawdą o gliście ludzkiej?
- a) dożywa w nas 20 lat
- b) kopuluje w jelicie cienkim
- c) samica jest większa od samca
- d) składa około 200 000 jaj na dobę
Uczestniczka skłaniała się ku odpowiedzi „a”, jednak nie zdecydowała się grać dalej. Szkoda, gdyż była to poprawna odpowiedź.
Prowadzący show postanowił, już po tym, jak grająca ostatecznie zrezygnowała, zadzwonić do jej męża, Witolda, by dowiedzieć się, czy on zna odpowiedź na to pytanie. Małżonek uczestniczki nie był pewien, powiedział, że zaznaczyłby odpowiedź „b”, gdyby znajdował się na jej miejscu.
Faktyczni „Milionerzy” w Polsce
Do tej pory pięcioro uczestników polskiej edycji teleturnieju „Milionerzy” wygrało główną nagrodę, którą jest milion złotych. Byli to:
- Krzysztof Wójcik (662. odcinek, wyemitowany 28 marca 2010 roku)
- Maria Romanek (823. odcinek, wyemitowany 21 marca 2018 roku)
- Katarzyna Kant-Wysocka (927. odcinek, wyemitowany 14 marca 2019 roku)
- Jacek Iwaszko (1158. odcinek, wyemitowany 23 września 2021 roku)
- Tomasz Orzechowski (1254. odcinek, wyemitowany 19 września 2022 roku)
W sumie w historii polskich „Milionerów” padły 22 pytania o główną nagrodę. Pierwsze pytanie o milion padło w 2000 roku i brzmiało:
Skąd pochodzi Conan Barbarzyńca:
- a) z Rivii
- b) z Oz
- c) z Mordoru
- d) z Cymerii
Pytania o milion w „Milionerach”
Poprawna odpowiedź to „d”. Wydaje się, że po tym, jak popularne dzięki ekranizacjom i grom stały się uniwersa „Wiedźmina” i „Władcy Pierścieni”, pytanie to współcześnie jest znacznie łatwiejsze i raczej nie byłoby ostatnim.
Z kolei pierwsze pytanie za milion, na które padła poprawna odpowiedź, brzmiało:
Z gry na jakim instrumencie znany słynie Czesław Mozil?
- a)Na kornecie
- b)Na akordeonie
- c)Na djembe
- d)Na ksylofonie
Krzysztof Wójcik w 2010 roku poprawnie udzielił odpowiedzi „b”.
Pytania o główną wygraną padały także w odcinkach specjalnych, w których parami występowali celebryci. Przed taką szansą stanęli Renata Dancewicz i Piotr Adamczyk, Karolina Korwin-Piotrowska i Michał Piróg, Kinga Rusin i Piotr Kraśko, a także Zbigniew Zamachowski i Borys Szyc.

dś