Cmentarz na Ruczaju. To tu chowano zamordowanych w czasie wojny pacjentów szpitala psychiatrycznego

Adam Wojnar
Na osiedlu Ruczaj przy ul. Czerwone Maki zlokalizowany jest niewielki cmentarz komunalny. Coraz bardziej znika za wyrastającymi tu blokami, ale skrywa mroczną historię...

Na tym cmentarzu dokonywano pochówków już przed wojną, a znajdujący się przy wejściu budynek (zaniedbany, zamurowane okna i wejście) swoją architekturą nawiązuje do kompleksu budynków szpitala psychiatrycznego im. dr Józefa Babińskiego znajdującego się w pobliskim Kobierzynie.

To na tym cmentarzu znajduje się obelisk z dwujęzycznym napisem (w języku polskim i niemieckim) nieco nieczytelnym, który informuje: „ Na tym cmentarzu pochowano kilkuset pacjentów szpitala psychiatrycznego im. dr Józefa Babińskiego, zamordowanych przez Niemców w 1940 – 1942"

23 czerwca 1942 roku w tej mogile w dniu likwidacji szpitala pogrzebano 30 zamordowanych pacjentów oraz 25 Żydów z gminy Skawina, zmuszonych do pomocy przy grzebaniu chorych i na koniec zamordowanych.

"Niech ofiara życia tych ludzi nie zostanie zapomniana i niech nigdy więcej się nie powtórzy” - czytamy dalej

Na cmentarzu jest też kwatera i mogiły małych dzieci. Wędrując po cmentarzu napotykamy na grób młodego sportowca Gniewomira Herbsta – boksera, który zmarł w wieku 19 lat, a jego pogrzeb miał miejsce w sierpniu tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl