Co z tego, że w Wielkiej Brytanii jest zakaz posiadania psów rasy American XL Bully? Tysiące psów uniknie uśpienia

Robert Szulc
Opracowanie:
W latach 2022-2023 odnotowano w Wielkiej Brytanii aż 23 przypadki śmiertelnych ataków psów na ludzi. Za więcej niż połowę odpowiada rasa American XL Bully (na zdjęciu)
W latach 2022-2023 odnotowano w Wielkiej Brytanii aż 23 przypadki śmiertelnych ataków psów na ludzi. Za więcej niż połowę odpowiada rasa American XL Bully (na zdjęciu) Fot. 123rf
Wprowadzony w Anglii i Walii zakaz posiadania psów rasy American XL Bully, znanej z niebezpiecznych ataków na ludzi, nie spotkał się z pełnym posłuszeństwem właścicieli. Dziesiątki tysięcy psów tej rasy uniknęły uśpienia, dzięki wnioskowi swoich właścicieli o zwolnienie z zakazu lub poprzez zignorowanie nowych regulacji.

Właściciele psów starają się uniknąć uśpienia zwierząt

Brytyjskie ministerstwo środowiska poinformowało, że ponad 35 tysięcy właścicieli psów rasy American XL Bully wystąpiło o zwolnienie z zakazu posiadania. Jedynie 150 osób zgłosiło się o rządową rekompensatę w wysokości 200 funtów za uśpienie psa.

Psy, których właściciele wystąpili o zwolnienie z zakazu, muszą być wykastrowane, objęte ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, muszą mieć wszczepiony mikroczip, a w miejscach publicznych mogą chodzić tylko w kagańcu i na smyczy.

Problem ignorowania nowych przepisów

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez brytyjskie media, większym problemem są psy, które właściciele ani nie zgłosili do zwolnienia z zakazu, ani nie oddali do uśpienia.

RSPCA, charytatywna organizacja zajmująca się zapobieganiem znęcaniem się nad zwierzętami, oceniła, że przed wprowadzeniem zakazu w Wielkiej Brytanii znajdowało się między 50 a 100 tysięcy psów rasy American XL Bully.

Konsekwencje nieprzestrzegania zakazu

Dla właścicieli, którzy nielegalnie posiadają psy, grozi konfiskata zwierzęcia w celu uśpienia, grzywna w nieograniczonej wysokości, a w przypadku ataku psa na człowieka - nawet więzienie.

Jednak policja zaznacza, że egzekwowanie nowych przepisów będzie sporym wyzwaniem logistycznym, głównie ze względu na niedostatek przeszkolonych funkcjonariuszy i potrzebę zwiększenia przestrzeni dla utrzymania psów, zanim sąd zdecyduje o ich uśpieniu.

Rozszerzenie zakazu na obszar Szkocji

Podobne do Anglii i Walii ograniczenie posiadania psów rasy American XL Bully planują wprowadzić również władze Szkocji. Od 23 lutego będzie tam obowiązywał zakaz sprzedaży psów tej rasy, a od 31 lipca także ich posiadanie.

Zgodnie z danymi przywoływanymi przez brytyjskie media, w latach 2001-2021 w Wielkiej Brytanii rocznie miały miejsce średnio trzy przypadki śmiertelnego pogryzienia ludzi przez psy.

Natomiast w latach 2022-2023 odnotowano aż 23 takie przypadki, z czego za więcej niż połowę odpowiada rasa American XL Bully.

Rasa American XL Bully, wyhodowana w latach 80. XX wieku z udziałem amerykańskiego pitbulteriera, to piąta rasa wpisana do listy zabronionych w Wielkiej Brytanii. Oprócz niej, zakazane są również:

  • amerykański pitbulterier,
  • tosa,
  • dog argentyński,
  • fila brasileiro.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

rs

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl