Pojawiła się realna szansa na zgłębienie wiedzy na temat działania ustroju komunistycznego w Polsce. Wszystko dzięki upublicznieniu przez Instytutu Pamięci Narodowej części dokumentów wyłączonych w ubiegłym roku z byłego tajnego zbioru w archiwum Instytutu (kolejne dokumenty mają pojawiać się na stronie internetowej IPN).
ZOBACZ TEŻ | TECZKA PERSONALNA TW "BOLEK" | WSZYSTKIE DOKUMENTY
DOKUMENTY ZE ZBIORU ZASTRZEŻONEGO | ZBIÓR ZASTRZEŻONY
Źródło: AIP/x-news
Wykaz zawiera sygnatury jednostek archiwalnych wraz z krótkim opisem, w skład którego wchodzą m.in. dane osobowe byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oraz informacje o sposobach działania komunistycznych służb. To ok. 6,5 tysiąca jednostek archiwalnych (tzw. rekordów).
- Od końca PRL-u minęło pokolenie. Nie ma żadnego uzasadnienia aby niepodległą Rzeczpospolitą budować na aktywach PRL (...) - mówił prezes IPN Jarosław Szarek podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano spis dokumentów wyodrębnionych ze zbioru zastrzeżonego. Podkreślił, że taka „schizofrenia historyczna jest niedopuszczalna”. - Nie może być tak, że z jednej strony z honorami żegnamy Żołnierzy Wyklętych, a z drugiej nie ujawniamy zbioru zastrzeżonego - tłumaczył Szarek.
Podkreślił, że nawet gdyby funkcjonariusze służb specjalnych rekomendowali utrzymanie klauzuli tajności co do pewnych dokumentów - to prezes IPN i specjalnie powołana przez niego komisja ma ostatnie słowo przy decydowaniu, czy utajnienie takich dokumentów jest konieczne.
CO ZAWIERA ZBIÓR ZASTRZEŻONY | LISTA DOKUMENTÓW
Źródło: AIP/x-news[/i]
Upublicznienie dokumentów pochwaliła tego samego dnia premier Beata Szydło. - Dobrze, że kolejne akta mogą ujrzeć światło dzienne, dyskusja na temat tego, co odtajniać, czego nie odtajniać, w Polsce toczy się do dłuższego czasu, my stoimy na stanowisku, że transparentność życia publicznego i politycznego jest niezwykłą wartością - mówiła na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera.
ZOBACZ TEŻ | TECZKA PRACY TW "BOLEK" | WSZYSTKIE DOKUMENTY
Przegląd zbioru zastrzeżonego zakończy się 31 marca b.r. Szczegółowy opis dokumentów zostanie zamieszczony w aplikacji Cyfrowe Archiwum, dostępnej dla naukowców i dziennikarzy w każdej czytelni IPN.