Czeladź chce odbudować średniowieczne mury obronne [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Sauer
Zachowany średniowieczny układ urbanistyczny Starego Miasta w Czeladzi od wielu lat skłaniał do prowadzenia archeologicznych poszukiwań reliktów murów obronnych i bram miejskich: krakowskiej i bytomskiej. W końcu się udało. Kilkanaście dni temu archeolodzy odkryli średniowieczne mury obronne w pobliży czeladzkiego rynku.

Pierwsze badania przeprowadzono w latach 2007-2008 na terenie przykościelnym przez archeolog Aleksandrę Rogaczewską z Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Wówczas odnaleziono fragment muru – był to pierwszy sygnał potwierdzający tezę, że w średniowieczu Czeladź była obwiedziona murami obronnymi. Kolejne badania przeprowadzono w 2010 roku w ulicy Pieńkowskiego. I tu podobna sytuacja: również odkryto fragment muru. Obydwa stanowiska archeologiczne zostały opisane oraz wykonano dokumentację fotograficzną.

W 2015 roku burmistrz miasta Zbigniew Szaleniec postanowił wrócić do tego tematu. Miasto zdecydowało się na odtworzenie prawdopodobnego przebiegu murów obronnych wraz z Bramą Krakowską, która w dawnych czasach otwierała szlak z Krakowa do Wrocławia. Jest to teren położony od strony wjazdu z Będzina do miasta u zbiegu ulic Rynkowej i Modrzejowskiej na Starym Mieście.

W planach jest także odtworzenie stojącej niegdyś w pobliżu tego miejsca, u zbiegu ulic Grodzieckiej i Będzińskiej, kapliczki św. Rozalii – rozebranej podczas II wojny światowej. Na wizualizacji zaprezentowany jest także zrekonstruowana dawna karczma wójtowska, ale powstanie tylko wtedy, kiedy w to przedsięwzięcie zainwestuje jakiś prywatny przedsiębiorca. Miasto ograniczy się zatem do rekonstrukcji linii murów, bramy i kapliczki.

By rozpocząć realizację projektu miasto musiało uzyskać zgodę Śląskiego Konserwatora Zabytków. By uzyskanie takiej zgody było w ogóle możliwe, należało przeprowadzić badania archeologiczne, potwierdzające istnienie murów.

W minionym tygodniu Czeladź otrzymała potwierdzenie dotychczasowych przypuszczeń. Efekty prac archeologicznych, które z ramienia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nadzorował archeolog pan dr Jacek Pierzak, a wykonawcą była firma eaTUS z Katowic pana Alana Jaskota.

Udało się także otrzymać dofinansowanie na prowadzone prace archeologiczne.

*Sklepy czynne w Boże Ciało WYKAZ + Godziny otwarcia sklepów
*Sensacyjne odkrycie w Muzeum Auschwitz. Tajemnica złotego pierścionka
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Nowe Tipo. Fiat wyprzedał większość egzemplarzy

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
aa
W pierwszych momencie myślałem, że chodzi o dworzec ...
o
otto
taka jak w Gizie. A co ???? hehe Te bloki z granitu to se dotniecie tymi kieleckimi scyzorykami hehe
z
zak1953
warto odbudować, by przyszłe pokolenia wiedziały jak przebiegała zachodnia granica państwa w czasach ostatnich Piastów i okresie jagiellonskim.
B
Beobachter
Calym sercem popieram pomysł radnych Czeladzi ten mur jest potrzebny szczególnie na granicy Siemcami Slaskimi Proponuje rozbudowę w kierunku Sosnowca na wysokości Milowic potem jeszcze kilka dziur na Szopkach i Mysłowicach i mogło by być tak pięknie wiem marzenia ale kto wie
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Czeladź chce odbudować średniowieczne mury obronne [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]
r
rumcajs
TO SOM STARE PJASTOWSKIE MURZYSKA-TAKO JEST PRAWDA. AMEN.
Wróć na i.pl Portal i.pl