Chciał upokorzyć swojego wroga, więc zgwałcił jego siostrę i zabrał ją do Polski. Tak wyglądały prywatne perypetie Bolesława Chrobrego

Anna Moyseowicz
Bolesław Chrobry najprawdopodobniej miał cztery żony oraz nałożnicę.
Bolesław Chrobry najprawdopodobniej miał cztery żony oraz nałożnicę. Tamer Soliman/ Getty Images
Bolesław Chrobry miał kilka żon, a jedną z nich uwielbiał na tyle, że ustępował jej nawet w dużych prośbach. Pomagała w tym zresztą alkowiana polityka, czyli to, do czego posuwała się królowa w zaciszu sypialni władcy, a co miało wpływ na losy ludzi i całego państwa. Pomimo tych chwilowych przejawów do romantycznych skłonności, Chrobry nie miał skrupułów, by przywieźć sobie do Polski nałożnicę, traktując ją niczym wojenny łup.

Spis treści

Bolesław Chrobry kojarzy się z chrystianizacją Polski i zjazdem gnieźnieńskim, a dla miłośników historii także ze znacznym rozszerzeniem naszych ziem. Jednak pierwszy król Polski miał nie tylko intensywne życie polityczne, ale także prywatne. Ze względu na odległość czasową, źródła historyczne często nie są nazbyt szczegółowe, a wiele informacji nie jest do końca pewnych. Jak jednak wiadomo, Chroby miał cztery żony.

Pierwsza żona Bolesława Chrobrego

Pierwsza żona polskiego księcia była córką Rykdaga, margrabi Miśni, lecz jej imię nie jest znane. Najprawdopodobniej małżeństwo trwało rok lub dwa, para nie doczekała się dzieci. Jak wcześniej przypuszczano, mogli mieć oni córkę, choć odrzucono tę hipotezę. A co było powodem rozpadu związku? Po tym, jak teść Chrobrego utracił ziemie i zmarł, władca nie miał już interesu w kontynuowaniu tej relacji. Możliwe, że to Mieszko nalegał na oddalenie żony swojego syna.

Bolesław Chrobry i „Judyta”

Druga żona Bolesława Chrobrego to księżniczka węgierska, której imię nie jest znane. W wątpliwość czasami poddaje się nawet jej istnienie. Jan Długosz opisuje ją jako córkę węgierskiego władcy i nazywa kobietę Judytą. Możliwe jednak, że miała na imię Karolda. Para doczekała się syna Bezpryma, a wkrótce i to małżeństwo unieważniono. Z nieznanych powodów wybranka Chrobrego została odesłana do domu.

Bolesław Chrobry i Emnilda, czyli wielka miłość i interesy

Kolejny ślub polski władca wziął w 988 albo 989 roku. Wybranką została Emnilda, córka księcia Dobromira, choć nie wiadomo dokładnie, czego księciem był Dobromir (według jednej z hipotez mógł być księciem morawskim). Para doczekała się synów Mieszka i Ottona oraz córek, w tym Regelindy, a małżeństwo przetrwało ponad ćwierć wieku.

Księżna była surowa, choć cieszyła się szacunkiem na dworze, jednocześnie wzbudzała też spory strach. Jak podaje Gall Anonim, Emnilda była dopuszczana nawet do tajnych narad w sprawach państwowych, Miała duży wpływ na męża, łagodziła jego gniew, „głaskając pieszczotliwie ręką zacną [jego] pierś”.

Emnilda nawet ukrywała osoby, które zostały skazane na śmierć, potrafiła też zmienić zdanie swojego męża w tym zakresie. Choć był on brutalny wobec innych, ulegał swej żonie. Do swoich celów wykorzystywała ona również działania podejmowane w sypialni. Robiła to jednak dla własnych korzyści i ze względu na swoich potomków, czasem ze względu na poszczególnych dworzan, a niekoniecznie dla ogólnego dobra ludu czy też ze względu na wartości moralne.

Bolesław Chrobry i Oda Miśnieńska

Oda była córką margrabiego Miśni Ekkeharda. Para pobrała się w 1018 roku, a małżeństwo miało być dla polskiego władcy gwarancją polsko-niemieckiego pokoju w Budziszynie. Para doczekała się córki Matyldy.

Przedsława, czyli zemsta na wrogu

Jak podają niektórzy badacze, Chrobry jeszcze za życia Ody miał poślubić kolejną kobietę – księżniczkę ruską Przedsławę. Według innych źródeł uznaje się ją jednak głównie za nałożnicę króla. Przedsława była córką Włodzimierza Wielkiego. Została uprowadzona przez Chrobrego z Kijowa podczas wyprawy kijowskiej w 1018 roku. Rok wcześniej brat Przedsławy nie zgodził się na jej małżeństwo z polskim władcą. W związku z tym po zdobyciu Kijowa Chrobry miał zgwałcić kobietę i uprowadzić ją do Polski, czyniąc z niej kochankę.

W sierpniu 1018 roku Bolesław Chrobry wkroczył do Kijowa.
W sierpniu 1018 roku Bolesław Chrobry wkroczył do Kijowa.
East News

– A Bolesław bez oporu wkroczył do wielkiego i bogatego miasta i dobywszy z pochew miecza uderzył nim w Złotą Bramę, gdy zaś ludzie jego się dziwili, czemu to czyni, wyjaśnił [im to] ze śmiechem, a wcale dowcipnie: „Tak jak w tej godzinie Złota Brama miasta ugodzona została tym mieczem, tak następnej nocy ulegnie siostra najtchórzliwszego z królów, której mi dać nie chciał. Jednakże nie połączy się z Bolesławem w łożu małżeńskim, lecz tylko raz jeden, jak nałożnica, aby pomszczona została w ten sposób zniewaga naszego rodu, Rusinom ku obeldze i hańbie – pisał Gall Anonim.

Co jednak dalej działo się z Przedsławą i kiedy zmarła, nie wiadomo.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie; Obserwuj StronaKobiet.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl