Gazeta opisuje raport "The Workforce View in Europe 2019", który przygotowany został przez ADP na podstawie opinii 10 tys. pracowników z; Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Ankietowani pytani byli o swoje aktualne środowisko pracy oraz oczekiwania co do przyszłości.
Najbardziej entuzjastyczni wobec czterodniowego tygodnia pracy są Hiszpanie
Zobacz także: Tyle "bez ściemy" zarabiają teraz kasjerzy w sklepach Biedronka i Lidl. Zobacz najnowsze stawki netto
Czterodniowy tydzień pracy. Większość Polaków przeciwko
Najmniej chętnie do takiej koncepcji podchodzą Polacy. Przez cztery, a nie pięć dni, chciałoby pracować jedynie 38 proc. naszych rodaków. Co ciekawe, osoby te zgodziłyby się na obniżkę płacy w zamian za mniejszą liczbę godzin w pracy.
Czterodniowy tydzień pracy? Oni w Polsce już tak mają!
Elastyczne formy zatrudnienia stają się na świecie normą. Coraz więcej branż, nie tylko branża IT, otwiera się na taką formę współpracy z pracownikami. Trendowi sprzyja także rynek pracownika. Międzynarodowa Organizacja Pracy już w 2015 roku oceniła, że czterodniowy tydzień pracy, z 36 godzinami pracy w tygodniu, będzie korzystny zarówno dla pracowników, jak i gospodarki.
Tych pracowników jest za dużo. Masz ten zawód? Nie znajdziesz pracy!
Agnieszka Skuza, dyrektor sprzedaży w Adecco Poland, zaznacza, że poza branżą IT na cztery dni pracy w tygodniu otwiera się także branża produkcyjna.
Portal CNNMoney w 2013 roku wyliczył, że najkrótszy tydzień pracy jest w Holandii. Holendrzy pracują średnio 29 godzin tygodniowo, a czterodniowy tydzień pracy jest w kraju niemal standardem.
Na drugim i trzecim miejscu znalazła się Dania i Norwegia z 33 godzinami pracy tygodniowo. Kolejną pozycję zajmuje Irlandia z średnio 34 godzinami pracy tygodniowo. Ten czas został w ostatnich 30 latach mocno zredukowany. Jeszcze w 1983 roku Irlandczycy pracowali po 44 godziny tygodniowo. Aż w trzech krajach średni tydzień pracy wynosi 35 godzin - to Niemcy, Szwajcaria i Belgia.
Z kolei wg tegorocznego raportu OECD Better Life Index Polacy są jednym z najdłużej pracujących narodów w Europie. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wskazuje, że aż 7,4 proc. Polaków spędza w pracy ponad 50 godzin w tygodniu, czyli 10 godzin więcej niż standardowe 8 godzin przez 5 dni w tygodniu. Oznacza to, że Polska to ósmy najbardziej zapracowany kraj na świecie.
źródło: businessinsider.com.pl
