Czy wiesz, że...

Redakcja
Podjęcie telepracy daje możliwość rozwoju zawodowego osobom, które mają utrudniony dostęp do tradycyjnego zatrudnienia - np. młodym matkom opiekującym się dziećmi, osobom niepełnosprawnym, mieszkańcom małych miast. Doświadczenie zdobyte w telepracy może ułatwić wejście w świat tradycyjnego zatrudnienia.

Wykonujący telepracę w zasadzie nie muszą pojawiać się w zakładzie pracy. Swoje obowiązki wykonują przy użyciu komputera. Polecenia od szefa otrzymują przez telefon lub pocztą elektroniczną. Także wyniki pracy przekazują przełożonemu tą drogą.

Zapewnienie sprzętu komputerowego to obowiązek pracodawcy. Powinien on dostarczyć go telepracownikowi, pokryć koszt instalacji i ubezpieczyć. Musi też zapewnić szkolenie w zakresie obsługi komputera i zainstalowanych w nim programów, które są niezbędne do wykonywania pracy, oraz zadbać o konserwację i serwisowanie sprzętu.

Telepraca łączy zalety pracy na podstawie umowy zlecenia i zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Telepracownik może korzystać ze swobody właściwej dla zleceniobiorców, a jednocześnie z gwarancji przysługujących pracownikowi. Osoby, które zdecydują się na telezatrudnienie, nie będą tak ściśle uzależnione od poleceń przełożonego, jak wykonujące pracę tradycyjnie, czyli w siedzibie firmy. Pracodawca może określić zakres zadań i termin ich wykonania, jednak sposób realizacji będzie zwykle swobodnie ustalał sam telepracownik.

Istotną zaletą telepracy jest to, że można wykonywać ją na rzecz firm zlokalizowanych w dużej odległości od miejsca zamieszkania lub pobytu - często światowych koncernów. Ujęcie takiego doświadczenia w CV otworzy drzwi do wielu innych pracodawców. Mogą na tym skorzystać osoby, którym groziło czasowe wycofanie z rynku pracy (np. spowodowane obciążeniami rodzinnymi).

DYŻUR EKSPERTÓW
W środę, 13 października, w godz. 12.00-13.30 na pytania Czytelników o kreowanie kariery odpowiedzą eksperci z serwisu rekrutacyjnego Monsterpolska.pl. Eksperci dyżurują pod tel. 22 201 42 02 i 22 201 42 03

W czwartek, 14 października: Jak i gdzie opłaca się oszczędzać - lepiej wybrać bankowe konto czy lokatę. Wszystko, co warto wiedzieć o długoterminowym oszczędzaniu. TFI i plany systematycznego oszczędzania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl