Dzień wolne od pracy w 2025 roku. Zobacz ile wolnego!
Dni wolne od pracy, które obowiązują w Polsce, zostały określone w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Wskazane w ustawie dni są wolne od pracy, nawet jeśli wypadają w dzień roboczy. Pracownikowi, który pracuje w dzień ustawowo wolny od pracy przysługuje wolne.
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Zgodnie z kodeksem pracy, jeśli nie ma możliwości przyznania dodatkowego dnia wolnego, pracownikowi za każdą godzinę przepracowaną w święto przysługuje, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.
Więcej wolnego w 2025 roku? Zobacz, jak korzystanie zaplanować urlop
W 2025 roku będziemy mieli aż 115 dni wolnych od pracy, licząc soboty, niedziele oraz święta, co oznacza tyle samo dni bez obowiązków zawodowych, nawet bez wykorzystywania dni urlopowych.
Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z urlopu wypoczynkowego przewidzianego w kodeksie pracy, to - podobnie jak w 2024 roku - w 2025 roku na każdy dzień odpoczynku przypadną średnio 2 dni pracy, co daje łącznie 250 dni pracujących.
Wolne za sobotę w 2025 roku
Zwykłe weekendy, czyli soboty i niedziele, zapewniają w 2025 roku łącznie 104 dni wolne od pracy. Dodatkowo przypada 9 świąt w dni robocze w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, które z mocy ustawy są dniami wolnymi.
Dodatkowo, pracownikom przysługuje prawo (zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy) do odebrania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę, w uzgodnieniu z pracodawcą. W 2025 roku dotyczy to dwóch świąt: Święta Narodowego Trzeciego Maja (3 maja) oraz Wszystkich Świętych (1 listopada).
