Dopasujesz kominek do każdego wnętrza

Aleksandra Chomicka
Czasy fascynacji kominkami mamy już za sobą. Dzisiaj to urządzenie jest standardowo montowane w budownictwie jednorodzinnym.

- Zarówno ze względu na jego walory emocjonalne (żywy ogień, trzaskające polana, klimaty), jak i na ekonomiczny aspekt takiego ogrzewania.

Jednak coraz większe znaczenie przywiązujemy do tej drugiej roli urządzenia. Między innymi skutkuje to tendencją do... minimalizacji jego gabarytów. Nowoczesne, niewielkie kominki w prostej oprawie łatwo wkomponować w każde, nawet niewielkie wnętrze. Czy jednak pasują do każdego?

Dla wygody można przyjąć podział kominków ze względów estetycznych na rustykalne, klasyczne, nowoczesne i ultranowoczesne. Taki podział pozwoli zawęzić poszukiwania, jeśli mamy zdeklarowany gust. Dokonując wyboru, pamiętajmy, żeby kominek nie był elementem dominującym w pomieszczeniu i narzucającym jego wykończeniu oraz wyposażeniu swój styl.

Obudowę kominka można zamówić indywidualnie, są bowiem firmy zajmujące się ich produkcją. Wielu producentów czy dystrybutorów wkładów kominkowych ma jednak w swojej ofercie także pasujące do nich obudowy, w większości przypadków - wykonywane z cegieł klinkierowych, płyt i kształtek kamiennych. Wśród tych materiałów dominuje piaskowiec, ale wykorzystuje się także marmur, granit, łupek czy steatyt.

Wiele jest drewna, zaś obudowy klasyczne - najczęściej są robione z marmuru. W przypadku kominków nowoczesnych używana jest również stal. Obudowa dobrze zaizolowanego wkładu może być także zrobiona z płyt gipsowo-kartonowych, następnie pomalowanych farbą lub otynkowanych.
Wybierając, musimy zwrócić uwagę na paliwo, jakie zastosujemy i miejsce na jego zapas.

W handlowej ofercie dominują opalane drewnem.

Są też wkłady przeznaczone do spalania brykietów z odpadów drzewnych lub biomasy oraz pelet - malutkich kołeczków z materiałów drewnopochodnych. Ponieważ okładanie takiego paliwa nie jest wygodne, kominek może być wyposażony w automatyczny podajnik, a skład pelet musi być w pomieszczeniu za tylną ścianką kominka.

_Niektóre wkłady przystosowane są do spalania brykietów z węgla brunatnego, a nieliczne - węgla _kamiennego. Muszą mieć one jednak specjalną konstrukcję.

Są też kominki opalane gazem ziemnym lub gazem z butli LPG.

Wymarzone do domów wielorodzinnych są kominki elektryczne, nie wymagają bowiem komina ani oddzielnego fundamentu. Dzięki rozmaitym zabiegom konstruktorów wyglądają tak, jakby naprawdę palił się w nich ogień.

Złudzenie wzmaga widok polan lub bryłek węgla - w rzeczywistości są to ceramiczne falsyfikaty.
Warto zauważyć, że rodzaj paliwa całkowicie nie ma wpływu na wzornictwo kominka. Można więc wybrać taki styl i model, który nam się najbardziej podoba.

Największy urok kominka to buzujący w nim ogień. Żebyśmy mogli go w sposób niezakłócony podziwiać, szyby wkładów są nie tylko płaskie, ale także łagodnie zaokrąglone - panoramiczne i "łamane" - pryzmatyczne. A jeśli nasz wkład będzie miał chowane drzwiczki - zyskamy przy okazji tradycyjny kominek z otwartym paleniskiem.

Wręcz obowiązkowym uzupełnieniem kominka są akcesoria.

Wróć na i.pl Portal i.pl