Dzieci umierają z głodu w Strefie Gazy. Izraelski atak na Rafah tylko pogorszy sytuację

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Dzieci w Strefie Gazy cierpią głód
Dzieci w Strefie Gazy cierpią głód Fot. AA/ABACA/Abaca/East News
Jedno na troje dzieci poniżej drugiego roku życia cierpi z powodu ostrego niedożywienia w północnej Strefie Gazy – poinformowała agencja ONZ ds. dzieci UNICEF. 4,5 proc. dzieci w schroniskach i ośrodkach zdrowia doświadcza poważnego wyniszczenia, stanowiącego najbardziej zagrażającą życiu formę niedożywienia.

Spis treści

Dzieci w Gazie umierają z głodu

– Jeśli walki nie zostaną wstrzymane, a agencje pomocowe nie będą miały pełnego dostępu do całej Strefy Gazy, setki, jeśli nie tysiące dzieci może umrzeć z głodu – stwierdziła we wtorek dyrektor wykonawcza UNICEF Catherine Russell.

Jednym z dzieci dotkniętych głodem jest sześćioletni Fadi al-Zant. Poważnie niedożywiony przebywa w szpitalu Kamal Adwan na północy Strefy Gazy. Spod skóry wystają mu żebra, oczy ma zapadnięte, a wrzecionowate nogi nie są wstanie go utrzymać.

Co czeka sześcioletniego Fadiego?

Fotografie Fadiego sprzed wojny przedstawiają uśmiechnięte, zdrowo wyglądające dziecko, stojące w niebieskich dżinsach obok swojego wyższego bliźniaka z zaczesanymi włosami. Na krótkim wideo widać go tańczącego na weselu z małą dziewczynką.

Fadi cierpi na mukowiscydozę. Według jego matki Shimaa al-Zant przed konfliktem zażywał leki i spożywał starannie zbilansowaną, różnorodną żywność, która nie jest już dostępna w palestyńskiej enklawie. Tak samo jak leki.

– Jego stan się pogarsza. Jest coraz słabszy. Ciągle traci zdolność do wykonywania różnych czynności. Nie może już stać. Kiedy pomogę mu wstać, od razu upada – mówi matka Fadiego w nagraniu, do którego dotarł Reuters. Przed wojną dziecko ważyło 30 kg. Teraz waży zaledwie 12 kg – dodała jego matka.

Strefa Gazy głoduje

Według palestyńskiego resortu zdrowia w ostatnich tygodniach w szpitalu Kamal Adwan z powodu niedożywienia zmarło 27 dzieci.

Jeżeli nie zostaną podjęte pilne działania, do maja północną Strefę Gazy ogarnie głód. Obecnie przebywa tam 300 tys. ludzi Najbardziej prawdopodobny scenariusz przeglądu zakłada, że „niezwykle krytyczny poziom ostrego niedożywienia” będzie nieuchronny w przypadku ponad dwóch trzecich mieszkańców tego rejonu – uważa ONZ i inne organizacje zajmujące się głodem na świecie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Izrael utrudnia dostawy

Agencje pomocowe ONZ stwierdziły, że „przytłaczające przeszkody” w niesieniu pomocy na północy Strefy Gazy zostaną przezwyciężone jedynie poprzez zawieszenie broni i otwarcie przejść granicznych zamkniętych przez Izrael po 7 października.

Pod koniec lutego organizacja Human Rights Watch podała, że Izrael utrudnia świadczenie podstawowych usług, a także wjazd i dystrybucję paliwa oraz pomocy ratującej życie w Gazie, co może być uznane za zbrodnię wojenną w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego.

W zeszłym miesiącu WHO podała, że 90 proc. dzieci poniżej 5 roku życia w Gazie cierpi na jedną lub więcej chorób zakaźnych, a 70 proc. miało biegunkę w ciągu ostatnich dwóch tygodni – co stanowi 23-krotny wzrost w porównaniu z przypadkami przed wojną.

Ciało „zaczyna samo się zjadać”

W miarę pogłębiania się ostrego niedożywienia organizm dziecka przestaje rosnąć. Następnie wyłącza wszystko oprócz podstawowych funkcji życiowych. – Twoje serce i płuca będą nadal funkcjonować, ale może nie wystarczyć energii, by utrzymać funkcjonowanie układu odpornościowego – mówi Kerstin Hanson, amerykańska lekarka z międzynarodowej organizacji charytatywnej Lekarze bez Granic.

Następnie ciało „w pewnym sensie zaczyna samo się zjadać”, wykorzystując mięśnie, tłuszcz i wszystko inne, gdzie może znaleźć energię do oddychania i pompowania krwi. W końcu umiera – opisuje Hanson.

Nawet jeśli niedożywienie nie osiągnie tak niebezpiecznego etapu, jego wpływ na rozwój może być niemożliwy do odwrócenia, a rozwój dziecka może zostać trwale upośledzony – dodaje lekarka.

Źródło: Reuters

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl