
Od kiedy w Polsce obchodzony jest Dzień Babci?
Geneza Dnia Babci nie jest w Polsce tak dawna, jak mogłoby się wydawać. Pierwszy pomysł na ustanowienie dnia, który będzie uczczeniem wszystkich babć, pojawił się w 1964 roku, kiedy na łamach tygodnika "Kobieta i Życie" napisano właśnie o takim pomyśle. Nie spotkał się on jednak z aprobatą, ale również nie popadł w zupełne zapomnienie.
Dzień Babci w Polsce zaczęto obchodzić w Poznaniu, gdzie początkowo był on inicjatywą lokalną. To właśnie w tym mieście zaczęto obchodzić Dzień Babci, a inicjatywa z biegiem lat rozprzestrzeniła się na całą Polskę. Data nie jest przypadkowa i związana jest z postacią Mieczysławy Ćwiklińskiej, która 21 stycznia 1965 występowała w sztuce "Drzewa umierają stojąc" Alejandro Casony.
Kilkanaście dni po jej 85 urodzinach dziennikarz Ryszard Danecki z "Expressu Poznańskiego" zdecydował się na uczczenie tej okrągłej rocznicy, wręczając aktorce tort i kwiaty. Jako że Mieczysława Ćwiklińska grała w sztuce rolę babci, Danecki miał powiedzieć, że kwiaty i tort są z okazji Dnia Babci, który w Polsce obchodzony jest właśnie 21 stycznia. Inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę, a w 1966 roku 21 stycznia został ustanowiony Dniem Babci w całej Polsce.
22 stycznia w Polsce obchodzimy Dzień Dziadka
22 stycznia w Polsce obchodzimy z kolei Dzień Dziadka. Święto to przybyło do Polski najprawdopodobniej ze Stanów Zjednoczonych i jest w pewnym sensie pochodną Dnia Babci, obchodzonego w Polsce jeden dzień wcześniej. Kluczowym problemem w Polsce okazało się ustanowienie daty, kiedy Dzień Dziadka powinien być obchodzony. Telewizja Polska miała ogłosić konkurs, którego uczestnicy wybierali najbardziej odpowiednią według nich datę.
Dużą popularnością cieszył się wówczas dzień, w którym urodził się Mieczysław Fogg, czyli 30 maja. Ostatecznie zdecydowano się jednak, że Dzień Dziadka będzie obchodzony bezpośrednio po Dniu Babci, czyli 22 stycznia.
Dzień Babci i Dziadka na świecie
Dzień Babci i Dzień Dziadka nie są obchodzone wyłącznie w Polsce. Uroczystości te mają swoje miejsca w kalendarzach wielu państw, a różnicą jest jedynie data ich obchodzenia. Podobnie jak w Polsce, Dzień Babci obchodzony jest również 21 stycznia w Bułgarii i Brazylii.
Dzień Babci i Dziadka w innych krajach na świecie obchodzony jest w następujące dni:
- w Niemczech - 11 lutego
- we Francji - w pierwszą niedzielę marca
- we Włoszech - 2 października (co związane jest ze świętem Świętych Aniołów Stróżów)
- w Hiszpanii - 26 lipca
- w Japonii - 15 września
- w Australii - w pierwszą niedzielę listopada
- w Meksyku - 28 sierpnia
- w Wielkiej Brytanii - w pierwszą niedzielę października
W Stanach Zjednoczonych podobnie jak w Polsce Dzień Babci i Dziadka początkowo był inicjatywą lokalną i świętowano go jedynie w Zachodniej Wirginii za sprawą Marian Lucille Herndon McQuade, która uważała, że seniorzy cierpią nie tylko ze względu na sprawy zdrowotne, ale często również z powodu samotności. Pięć lat po tym, jak Dzień Babci i Dziadka zaczął być świętowany w Zachodniej Wirginii, prezydent Jimmy Carter ustanowił w 1978 roku National Grandparents Day, który obchodzony jest w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, przypadającym na pierwszy poniedziałek września.
Źródła: i.pl/historia.dorzeczy.pl/cewe.pl