Spis treści
Dzień Języka Chińskiego
20 kwietnia obchodzony jest Dzień Języka Chińskiego. Jest to święto ustanowione w ramach dni języków Organizacji Narodów Zjednoczonych przez Departament Informacji Publicznej ONZ w 2010 roku w celu "uczczenia wielojęzyczności i różnorodności kulturowej, a także promowania równego używania wszystkich sześciu oficjalnych języków roboczych w całej organizacji".
Pierwsze obchody przypadały 12 listopada, ale od 2011 roku obchodzone są 20 kwietnia. Ma to związek z chińskim kalendarzem i świętem Guyu. Jest to uroczystość na cześć Cangjie - mitycznej postaci uważanej za wynalazcę chińskich znaków około pięć tysięcy lat temu.
Język chiński uważany jest za język, którym posługuje się najwięcej ludzi na całym świecie. Szacuje się, że jest to około półtora miliarda ludzi na Ziemi, z czego zdecydowanie większość żyje w trzech krajach: Chinach, Tajwanie i Singapurze.
Najbardziej popularnym i rozprzestrzenionym formatem języka jest dialekt mandaryński, jednak w zależności od regionu można wyróżnić nawet kilkanaście odmian.
Czym charakteryzuje się język chiński?
Język chiński dla wielu wydaje się być jednym z najtrudniejszych do nauczenia, jednak osoby, które podejmują naukę języka, często zaprzeczają tej tezie. Co ciekawe, by się nim płynnie porozumiewać, wystarczy nauczyć się 3 000 słów i nawet nie trzeba znać alfabetu.
Dzieje się tak, ponieważ każdy znak w alfabecie to osobne słowo składające się z sylab wypowiadanych w odpowiednich tonach. Istotne jest tu zatem odpowiednie wymawianie sylab, bo język nazywany jest językiem tonalnym. Wiele słów zapisuje się tak samo, a ich znaczenie różni się od sposobu wypowiedzenia.
Łatwością jest również brak czasów w języku chińskim. By opowiedzieć o czymś, co się wydarzy lub się wydarzyło, musimy użyć słów określających dany czas, na przykład "wczoraj" czy "za tydzień".
Wracając do alfabetu, by go zrozumieć, trzeba wiedzieć, że wszystkie litery składają się z dwóch części, a Chińczycy wciąż stosują piktogramy, czyli tzw. potocznie "obrazki". Dwie części znaków to natomiast klucz - przypisujący słowo do kategorii tematycznej - oraz część fonetyczna - mówiąca, jak wypowiadać dane słowa.
Chińskie łamańce językowe
W języku chińskim bardzo skomplikowany jest zapis liczb i sposób ich tworzenia, ale, jak się okazuje, nie tylko. Są one również dobrym wyzwaniem dla osób próbujących zmierzyć się z chińskimi łamańcami językowymi. W wielu z nich pojawiają się właśnie słowa typu "cztery" lub "dziesięć", ale nie tylko.
Przedstawiamy kilka z nich - podejmijcie się próby wypowiedzenia!
- 认真学,常练习,十四、四十、四十四。
rènzhēn xué, cháng liànxí, shísì, sìshí, sìshísì
Ucz się pilnie, często ćwicz: czternaście, czterdzieści, czterdzieści cztery.
- 吃葡萄不吐葡萄皮儿,不吃葡萄倒吐葡萄皮儿
chī pútao bù tǔ pútao pír, bù chī pútao dǎo tǔ pútao pír
Jedząc winogrona nie wypluwamy winogronowej skórki, za to nie jedząc winogron wypluwamy winogronową skórkę.
- 妈妈起马吗?马慢吗?妈妈骂马吗?
Māmā qímǎ ma? Mǎ màn ma? Māmā mà mǎ ma?
Czy matka jeździ konno? Czy koń jest wolny? Czy matka beszta konia?

źródło: PW / bimkal / preplypolska / baixiaotai.blogspot
dś