Odpowiedź nie jest prosta. III Rzesza skapitulowała dwukrotnie! Nie licząc poddawania się niemieckich wojsk we Włoszech i na froncie zachodnim. Pierwszy akt kapitulacji podpisano 7 maja 1945 w Reims, gdzie mieściła się kwatera generała Dwighta Eisenhowera, dowódcy wojsk alianckich na froncie zachodnim. Wywołało to wściekłość Stalina. Generała Susłoparowa, który złożył podpis jako przedstawiciel sowiecki, chciał nawet surowo za to ukarać. Prezydent USA Franklin Delano Roosevelt i premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill zgodzili się więc, by ceremonię powtórzyć. Miało to miejsce w Berlinie 8 maja tuż przed północą. W Moskwie był już 9 maja i stąd wzięła się data Dnia Zwycięstwa, obchodzonego po dziś dzień w Rosji. Niemieckie garnizony okupacyjne składały broń przez kilka tygodni. Dopiero w lipcu i sierpniu 2 zbiegłe U-Booty opuściły bandery aż w dalekiej Argentynie.
Dzień Zwycięstwa 8 maja: kiedy zakończyła się II wojna świat...
I nie koniec na tym. Przecież w maju 1945 wciąż jeszcze walczyła Japonia, m.in. zacięcie broniąc wyspy Okinawa i wysyłając na samobójczą śmierć tysiące lotników kamikadze. Poddała się 15 sierpnia 1945, gdy cesarz Hirohito ogłosił, że pragnie zakończyć wojnę. Sam akt kapitulacji podpisano 2 września, a wojska japońskie w Azji i na Pacyfiku były rozbrajane stopniowo, niektóre aż w 1946 r.
Nie przegapcie
Rekonstrukcja bitwy z okresu II wojny światowej - zobacz wideo!
Co ciekawe, dopiero 4 września 1945, czyli w 2 dni po kapitulacji Japonii, poddała się ostatnia jednostka... niemiecka. Była nią załoga tajnej stacji meteorologicznej w Arktyce.
Zobaczcie koniecznie
Kopalnia Zofiówka rok po katastrofie. Zobaczcie
