Świętopietrze można uznać za najstarszy podatek w Polsce, płacił je już w imieniu poddanych Mieszko I. W XIX w. świętopietrze zostało zniesione. Obecnie jest pobierane jako dobrowolny „podatek” od parafii z całego świata, także z Polski. Do najbardziej szczodrych darczyńców zaliczają się USA, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Francja, Irlandia, Brazylia oraz Korea Południowa.
Z zasady pieniądze te powinny zostać przekazane na cele charytatywne.
- Te zbiórki i ofiary od poszczególnych wiernych lub całych kościołów lokalnych umacniają świadomość, że wszyscy ochrzczeni są powołani do materialnego podtrzymywania dzieła ewangelizacji, a jednocześnie do pomocy ubogim na każdy możliwy sposób” - czytamy na oficjalnej stronie świętopietrza prowadzonej przez Watykan.
Wierni uczestniczący we Mszach Świętych w niedzielę 30 czerwca, usłyszą w ogłoszeniach że taca w tym dniu będzie przeznaczona na tzw. świętopietrze, czyli do dyspozycji papieża.
Wałbrzych: 383. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski
Ochrona dzieci i młodzieży oraz program duszpasterski Kościoła są głównymi tematami obrad 383. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Odbywa się ono w Wałbrzychu i Świdnicy od 13 do 14 czerwca 2019 r. Gościem zebrania jest abp Charles Scicluna, arcybiskup Malty, sekretarz pomocniczy Kongregacji Nauki Wiary, który przeprowadzi dzień studyjny. Biskupi wezmą także udział w obchodach 15-lecia diecezji świdnickiej.
