Dziś ostatni dzień na odebranie zaświadczenia do głosowania poza miejscem zamieszkania. Możliwe problemy

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Dziś ostatni dzień na odebranie zaświadczenia do głosowania poza miejscem zamieszkania. Możliwe problemy
Dziś ostatni dzień na odebranie zaświadczenia do głosowania poza miejscem zamieszkania. Możliwe problemy Andrzej Muszynski
Piątek to ostatni dzień, kiedy możemy odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki niemu możemy oddać głos w dowolnym obwodzie wyborczym w kraju lub za granicą. Wiele wskazuje jednak na to, że nie obejdzie się bez problemów. Część wyborców nie zdawała sobie sprawy, że jeśli w I turze dopisali się do spisu wyborców w konkretnej gminie, to w drugiej turze także tam będą musieli oddać swój głos.

Jeśli zamierzamy głosować poza miejscem zamieszkania, to jeszcze tylko dziś możemy odebrać zaświadczenia o prawie do głosowania.
Należy to zrobić w godzinach pracy urzędu gminy czy miasta, w którym jesteśmy ujęci w spisie wyborców. Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć osobiście, faksem lub pocztą internetową.

Zaświadczenie upoważnia do głosowania w dowolnym obwodzie wyborczym w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Otrzymanie zaświadczenia wiąże się ponadto ze skreśleniem nas ze spisu wyborców w naszym obwodzie, a jego zgubienie spowoduje, że nie będziemy mogli nigdzie oddać głosu.

Problemy osób dopisanych do konkretnej gminy

Wyborcy, chcący głosować poza miejscem zamieszkania mieli dwie opcje. Mogli pobrać pobierali zaświadczenia o prawie do głosowania (z nim mogli oddać głos w każdej komisji na terenie kraju) lub dopisać się do spisu wyborców w konkretnej gminie (to oznaczało jednak brak możliwości oddania głosu gdziekolwiek indziej, nawet w miejscu zameldowania).

Jak wskazuje Onet na drugą opcję przed I turą zdecydowało się 209 tys. wyborców. Jednak znaczna część z nich nie była świadoma tego, że dopisanie się do spisu wyborców np. w Sopocie lub w Zakopanym oznacza, że w II turze także tam będzie trzeba oddać swój głos.

Takie osoby miały tylko jedno wyjście – mogły pojechać jeszcze raz do miejsca, gdzie się dopisali przed I turą i odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania, aby później mogli zagłosować gdziekolwiek.

Mogli także próbować załatwić sprawę przez pełnomocnika i wysyłać dokumenty pocztą. Jednak wówczas musieliby mieć w danym miejscu kogoś znajomego i zaufanego.

Brak możliwości oddania głosów przez tysiące Polaków może w istotny sposób wpłynąć na ostateczny wynik wyborów prezydenckich, gdyż w tej chwili - według sondaży - szanse obu kandydatów są wyrównane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl