Spis treści
W zapowiedzi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wymóg jednorazowego szkolenia z metod ograniczających stosowanie antybiotyków będzie dotyczył beneficjentów realizujących ekoschemat Dobrostan zwierząt.
Wprowadzenie elementu ma na celu podniesienie świadomości hodowców na temat nadmiernego stosowania antybiotyków wśród zwierząt. W planach jest ograniczenie antybiotykoterapii o 10 procent do 2030 roku, pisaliśmy na strefaagro.pl.
Realizacja wymogu szkolenia. Kiedy trzeba je odbyć?
W odpowiedzi na zapytanie Krajowej Rady Izb Rolniczych, kilka szczegółów dotyczących szkolenia wyjaśniło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Za szkolenie, które będzie realizowane w celu podniesienia wiedzy i uzyskania późniejszej dopłaty, rolnicy nic nie zapłacą. Co więcej, nie trzeba go odbywać w trakcie składania wniosku, warunkiem jest zrobienie go w czasie realizacji ekoschematu, czyli do 14 marca 2025 r.
Prowadzeniem zajmą się Centrum Doradztwa Rolniczego i wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Szkolenie będzie dostępne w trzech formach:
- online, na platformie udostępnionej przez CDR lub ODR, rolnik sam przechodzi szkolenie i otrzymuje w wersji elektronicznej zaświadczenie,
- online, jako webinarium, po zakończeniu rolnik otrzymuje zaświadczenie elektroniczne,
- spotkanie w siedzibie oddziału ODR, trener pomoże danej grupie przyswoić wiedzę, tu zaświadczenia będą dwa – elektroniczne i papierowe.
Zaświadczenie o ukończeniu trzeba wysłać do ARiMR
O tym, jak zrealizować szkolenie, decyduje beneficjent ekoschematu. Po zakończonym spotkaniu (w formie osobistej lub online), należy przesłać do ARiMR (za pomocą portalu eWniosekPlus) uzyskane zaświadczenie.
Jednostki doradztwa rolniczego realizują szkolenia w ramach zadań statutowych, MRiRW nie przeznaczyło na ten cel dodatkowych środków, czytamy w informacji resortu.
Osoby, które będą chciały poszerzać wiedzę w zakresie ograniczania stosowania antybiotyków w produkcji zwierzęcej, mogą korzystać z dodatkowych fakultetów, za które odpowiadają prywatni doradcy.
Opisane wyżej kwestie związane ze szkoleniami wymaganymi w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt są uwzględnione w obecnie procedowanym projekcie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, który został przekazany na konsultacje społeczne w dniu 15 lutego br., dodaje ministerstwo.
Źródło: KRIR
