Ekspertka: Co trzeci z nas szuka aktywnie nowego pracodawcy. Dlaczego zmieniamy pracę?

Maciej Badowski
Wideo
od 7 lat
Ostatnie dwa lata pokazały, jak warunki zewnętrzne mogą zmienić całe życie, w tym rynek pracy. Zmiany w firmach są duże i dotyczą nie tylko wyboru między pracą zdalną a hybrydową. - Pracodawcy rywalizują  o kandydatów- tłumaczy w rozmowie z AIP ekspertka.

Rynek pracy zmienia się na naszych oczach. Nałożyło się na to wiele czynników - nie tylko pandemia koronawirusa, ale także postępująca cyfryzacja i automatyzacja czy konieczność nauki nowych kompetencji. Co ciekawe, statystyki rekrutacji biją w wielu aspektach rekordy sprzed pandemii- wynika z badania Pracuj.pl „Polacy w nowym środowisku pracy”.

- Na początku pandemii część osób traciło pracę, a teraz pracodawcy pilnie poszukują pracowników w różnych branżach. Dziś na rynku pracy w Polsce panuje znaczące ożywienie- tłumaczy w rozmowie z Agencją informacyjną Polska Press Aleksandra Skwarska, Pracuj.pl. - Okazuje się, że co trzeci z nas szuka aktywnie nowego pracodawcy. Natomiast 85 proc. badanych jest otwartych na nowe oferty pracy. Co trzeci zmienił pracę w ciągu ostatnich dwóch latach- dodaje.

Co motywuje do poszukiwań nowej pracy? Najczęstszą motywacją pozostają zarobki. Jak wylicza ekspertka, zarabiać więcej chciałoby 73 proc. badanych. - Daleko za tą przyczyną znajdują się takie kwestie: 26 proc. badanych wskazało brak możliwości awansu i rozwoju, 25 proc. zaznaczyło poczucie bycia niedocenionym, a 18 proc. złą atmosferę w firmie- podaje Skwarska.

Jej zdaniem Polacy świadomie wybierają pracodawców, szukając o nich informacji i opinii, niemal 8 na 10 badanych (78 proc.) zwraca uwagę na renomę i dobrą opinię pracodawcy, a 61 proc. bierze pod uwagę benefity, decydując się na zmianę pracy.

W badaniu także zapytano o to dlaczego Polacy nie chcą zmieniać pracy. - Analogicznie, najczęstszym powodem są odpowiednie zarobki, które wskazało 42 proc. respondentów- mówi ekspertka i dodaje, że dla 30 proc. badanych liczą się dobra atmosfera w firmie i odpowiednia lokalizacja. Ponadto jako powód pozostania w starej pracy27 proc. ankietowanych wskazało na dobre relacje z szefem.

Trzecia najdroższa oferta to doskonała propozycja dla mieszkańców stolicy, którzy poszukują miejsca na weekendowy odpoczynek. Pałac znajduje się w miejscowości Rudno, położonej na południowy wschód od Warszawy – 20 min drogi. Klasycystyczny pałac z początku XIX wieku został zaprojektowany dla rodziny Chrzanowskich przez Hilarego Szpilowskiego i jest wpisany do rejestru zabytków. Na nieruchomość składa się 1,2 tys. m kw. powierzchni użytkowej, 450 m kw. powierzchni mieszkalnej oraz 90 tys. m kw. działki. Wszystko nabędziemy za prawie 11 mln złotych.Powierzchnia mieszkalna pałacu to 12 łazienek, 9 sypialni, 5 pokoi, jadalnia, kuchnia ze spiżarnią, garderoby, 2 salony. W pałacowych piwnicach czeka na nas za to szereg atrakcji – basen, sauna, siłownia oraz winiarnia.

TOP najdroższych polskich zabytków wystawionych na sprzedaż [GALERIA]

Jednak jak się okazuje, zarobki są najczęstszym powodem zarówno do zmiany, jak i pozostania w pracy, choć gdy są niewystarczające, to motywują bardziej do poszukiwań nowego pracodawcy. Pandemia COVID-19 sprawiła, że rynek pracy jest jeszcze bardziej nakierowany na pracownika niż wcześniej.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Polska rzeczywistość, czyli słabe zarobki względem kosmicznych wymagań i brakiem szacunku ze strony pracodawców, oto powody problemów ze znalezieniem odpowiedniej pracy. Firmy organizują kilkuetapowe rekrutacje, zadają dziwaczne pytania na rozmowach kwalifikacyjnych, a potem okazuje się, że to wszystko za marną, najniższą krajową, albo stresująca i nieprzyjemna atmosfera w pracy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl