Butli propan-butan w stróżówce używano najprawdopodobniej do ogrzewania. To bardzo popularny sposób na dogrzewanie zimą niewielkich pomieszczeń. Warto jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i ostrożności, gdyż butle tego typu - przy wybuchu - powodują gigantyczne zniszczenia. Po każdorazowej wymianie butli z gazem, powinniśmy sprawdzić szczelność połączenia, a jeżeli sami nie potrafimy tego zrobić - najlepiej jest wezwać fachowca. Warto zwrócić też uwagę na stan samej uszczelki, którą otrzymujemy w punkcie wymiany butli. Często są one uszkodzone lub nie otrzymujemy ich wcale. Warto się wówczas o taką upomnieć.
W zeszłym roku wymieniłem butlę i po podłączeniu wyszedłem z domu coś załatwić - mówi Piotr, który z butli propan-butan korzysta do gotowania – Po moim powrocie można było praktycznie zasłabnąć. Tyle gazu uleciało ze względu na nieszczelne podłączenie. Nie chcę nawet myśleć, co by się wydarzyło, gdyby w kuchni pojawiła się choć jedna iskra. Wysadziłoby mi w powietrze cały dom – wspomina.
Mało kto wie, że w mieszkaniu do urządzeń gazowych mogą być podłączone najwyżej dwie butle propan-butan, każda o pojemności nie przekraczającej 11 kg. Odległość butli od źródeł ciepła nie może być mniejsza niż 1 m. Gdy w pomieszczeniu butla ulegnie uszkodzeniu, powinniśmy - jeżeli to możliwe - jak najszybciej zakręcić zawór i otworzyć szeroko okna i drzwi. Następnie należy odłączyć zawór butli od urządzenia przy użyciu klucza nieiskrzącego. Rozbrojoną butlę powinniśmy wynieść na otwartą przestrzeń poza budynek i powiadomić straż pożarną.
