Eksplozje gazociągów Nord Stream. Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak: Nie były przypadkowe

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
twitter.com/MON_GOV_PL
W Brukseli wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się ze swoimi odpowiednikami z krajów Bukareszteńskiej Dziewiątki. – Wybuchy rurociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim nie były przypadkowe – podkreślił po spotkaniu.

Mariusz Błaszczak: Mińsk wciąż zmusza ludzi do nielegalnego przekraczania granicy

Po spotkaniu Bukaresztańskiej Dziewiątki, do którego doszło w Brukseli, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że „Mińsk wciąż zmusza ludzi do nielegalnego przekraczania granicy, próbując w ten sposób destabilizować Polskę”.

od 16 lat

Przypomniałem dziś jeszcze raz o zagrożeniu związanym z atakami z terytorium Białorusi - zarówno na Ukrainę, jak i o atakach w wydaniu hybrydowym, jakie miały miejsc na Polskę jesienią ubiegłego roku – powiedział.

Wicepremier podkreślił, że „wciąż mamy do czynienia z próbą zmuszania ludzi, którzy są zaproszeni do złożenia wizyty na Białorusi do tego, żeby nielegalnie przekraczali granice”. – Nie ulega żadnej wątpliwości, że jest to metoda, która ma służyć destabilizacji Polski – dodał.

Wicepremier, szef MON: Eksplozje gazociągów Nord Stream nie były przypadkowe

Mariusz Błaszczak odniósł się również do wybuchów rurociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Podkreślił, że nie były przypadkowe.

– Przede wszystkim rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie. O tym, jakie wnioski płyną z wojny, która toczy się na Ukrainie. Jakie wnioski płyną z napaści rosyjskiej na Ukrainę. Jednym z tych wniosków jest zapewnienie bezpieczeństwa jeśli chodzi o infrastrukturę krytyczną. Nie ulega żadnej wątpliwości, że nie przypadkiem doszło do tych wydarzeń na Morzu Bałtyckim związanych z eksplozjami gazociągu Nord Stream – oświadczył.

My przede wszystkim koncentrujemy się na współpracy związanej ze wsparciem Ukrainy. Na współpracy związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa. O szczegółach nie będę państwu mówił, dlatego, że mają one charakter poufny, natomiast rozmawialiśmy o współpracy, żeby zachować bezpieczeństwo również w tej dziedzinie – dodał wicepremier.

Bukareszteńska Dziewiątka została zainicjowana przez Polskę i Rumunię w 2014 roku. Obecnie uczestniczy w niej 9 krajów NATO i UE. Oprócz inicjatorów, są to: Bułgaria, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa i Słowacja. Jej celem jest wspieranie wspólnych projektów w dziedzinie bezpieczeństwa.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl