Eksplozje gazociągów Nord Stream. Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak: Nie były przypadkowe

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
twitter.com/MON_GOV_PL
W Brukseli wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się ze swoimi odpowiednikami z krajów Bukareszteńskiej Dziewiątki. – Wybuchy rurociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim nie były przypadkowe – podkreślił po spotkaniu.

Mariusz Błaszczak: Mińsk wciąż zmusza ludzi do nielegalnego przekraczania granicy

Po spotkaniu Bukaresztańskiej Dziewiątki, do którego doszło w Brukseli, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że „Mińsk wciąż zmusza ludzi do nielegalnego przekraczania granicy, próbując w ten sposób destabilizować Polskę”.

od 16 lat

Przypomniałem dziś jeszcze raz o zagrożeniu związanym z atakami z terytorium Białorusi - zarówno na Ukrainę, jak i o atakach w wydaniu hybrydowym, jakie miały miejsc na Polskę jesienią ubiegłego roku – powiedział.

Wicepremier podkreślił, że „wciąż mamy do czynienia z próbą zmuszania ludzi, którzy są zaproszeni do złożenia wizyty na Białorusi do tego, żeby nielegalnie przekraczali granice”. – Nie ulega żadnej wątpliwości, że jest to metoda, która ma służyć destabilizacji Polski – dodał.

Wicepremier, szef MON: Eksplozje gazociągów Nord Stream nie były przypadkowe

Mariusz Błaszczak odniósł się również do wybuchów rurociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Podkreślił, że nie były przypadkowe.

– Przede wszystkim rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie. O tym, jakie wnioski płyną z wojny, która toczy się na Ukrainie. Jakie wnioski płyną z napaści rosyjskiej na Ukrainę. Jednym z tych wniosków jest zapewnienie bezpieczeństwa jeśli chodzi o infrastrukturę krytyczną. Nie ulega żadnej wątpliwości, że nie przypadkiem doszło do tych wydarzeń na Morzu Bałtyckim związanych z eksplozjami gazociągu Nord Stream – oświadczył.

My przede wszystkim koncentrujemy się na współpracy związanej ze wsparciem Ukrainy. Na współpracy związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa. O szczegółach nie będę państwu mówił, dlatego, że mają one charakter poufny, natomiast rozmawialiśmy o współpracy, żeby zachować bezpieczeństwo również w tej dziedzinie – dodał wicepremier.

Bukareszteńska Dziewiątka została zainicjowana przez Polskę i Rumunię w 2014 roku. Obecnie uczestniczy w niej 9 krajów NATO i UE. Oprócz inicjatorów, są to: Bułgaria, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa i Słowacja. Jej celem jest wspieranie wspólnych projektów w dziedzinie bezpieczeństwa.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl