Elektrownia atomowa na Pomorzu. Marszałek Struk apeluje do samorządowców o współpracę
Inwestycja oddziaływać będzie na całe województwo pomorskie. Została wybrana już technologia budowy siłowni jądrowej i toczy się postępowanie środowiskowe. Pomorskie chce się dobrze przygotować do tej inwestycji. To zadanie, które obejmuje dziesiątki dziedzin i zagadnień.
- Widać, że prace przyspieszyły, dlatego trzeba usprawnić przepływ informacji między rządem oraz współpracę na poziomie samorządów – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Marszałek wyszedł z inicjatywą, by ze względu na znaczenie inwestycji, skalę jej oddziaływania, problematykę, samorządy ze sobą współpracowały zarówno w zakresie identyfikacji oczekiwanych inwestycji komplementarnych, definiowania zagrożeń i szans, ale również w ramach wielu procedur administracyjnych związanych z środowiskowymi uwarunkowaniami realizacji inwestycji, decyzją lokalizacyjną oraz szeregiem innych wynikających z właściwych przepisów. Obecnie w strukturach został utworzony zespół doradczy składający się ze specjalistów z departamentów UMWP i Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, którego zadaniem jest przygotowywanie stanowisk w sprawach dotyczących inwestycji.
Propozycja samorządu województwa jest szersza. Powstanie również grupa ekspercka. Będą w niej naukowcy, specjaliści i autorytety z różnych dziedzin: środowiska, spraw ekonomicznych, technicznych, zdrowotnych czy społecznych. Ich rolą będzie doradztwo we wszystkich sprawach, jakie zgłoszą członkowie forum.
Współpracę już zadeklarowali samorządowcy z powiatów: wejherowskiego, puckiego i lęborskiego.
ZOBACZ TEŻ:
