Elektrownia atomowa na Pomorzu. Marszałek Struk apeluje do samorządowców o współpracę

opracowanie A. Kamińska
Samorząd województwa wspólnie z lokalnymi samorządami będzie prowadzić dialog z inwestorem i rządem. Marszałek Województwa powoła także zespół ekspertów
Samorząd województwa wspólnie z lokalnymi samorządami będzie prowadzić dialog z inwestorem i rządem. Marszałek Województwa powoła także zespół ekspertów mat. prasowe
Elektrownia atomowa, która ma powstać w gminie Choczewo, to projekt strategiczny dla całej Polski i największa inwestycja w historii naszego regionu. Samorząd województwa, wspólnie z lokalnymi samorządami, będzie prowadzić dialog z inwestorem i rządem. Marszałek Województwa powoła także zespół ekspertów, z którego doradztwa będą mogły korzystać samorządy z całego regionu.

Elektrownia atomowa na Pomorzu. Marszałek Struk apeluje do samorządowców o współpracę

Inwestycja oddziaływać będzie na całe województwo pomorskie. Została wybrana już technologia budowy siłowni jądrowej i toczy się postępowanie środowiskowe. Pomorskie chce się dobrze przygotować do tej inwestycji. To zadanie, które obejmuje dziesiątki dziedzin i zagadnień.

- Widać, że prace przyspieszyły, dlatego trzeba usprawnić przepływ informacji między rządem oraz współpracę na poziomie samorządów – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Marszałek wyszedł z inicjatywą, by ze względu na znaczenie inwestycji, skalę jej oddziaływania, problematykę, samorządy ze sobą współpracowały zarówno w zakresie identyfikacji oczekiwanych inwestycji komplementarnych, definiowania zagrożeń i szans, ale również w ramach wielu procedur administracyjnych związanych z środowiskowymi uwarunkowaniami realizacji inwestycji, decyzją lokalizacyjną oraz szeregiem innych wynikających z właściwych przepisów. Obecnie w strukturach został utworzony zespół doradczy składający się ze specjalistów z departamentów UMWP i Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, którego zadaniem jest przygotowywanie stanowisk w sprawach dotyczących inwestycji.

Propozycja samorządu województwa jest szersza. Powstanie również grupa ekspercka. Będą w niej naukowcy, specjaliści i autorytety z różnych dziedzin: środowiska, spraw ekonomicznych, technicznych, zdrowotnych czy społecznych. Ich rolą będzie doradztwo we wszystkich sprawach, jakie zgłoszą członkowie forum.

Współpracę już zadeklarowali samorządowcy z powiatów: wejherowskiego, puckiego i lęborskiego.

ZOBACZ TEŻ:

Czekając na elektrownię atomową. Z wizytą w gminie Choczewo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej Ruciński
Jestem przeciwny budowie tej elektrowni atomowej. Zapewne zanim zostanie wybudowana, to nastąpi zakaz używania tych elektrowni, ze względu na stwarzane zagrożenia. Będą natomiast budowane już elektrownie termojądrowe.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl