Wyniki głosowania nad przyjęciem rezolucji podano w czwartek rano. Za przyjęciem dokumentu głosowało 478 europosłów, przeciw było 155, a 29 wstrzymało się od głosu.
Projekt rezolucji przygotowała grupa Europejskiej Partii Ludowej, Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, Odnowić Europę, Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej oraz Zieloni.
Rezolucja wzywa Komisję Europejską do pilnego uruchomienia wobec Polski mechanizmu warunkowości, który pozwala na wstrzymanie wypłat funduszy unijnych dla państwa członkowskiego UE, które narusza zasady praworządności. W przypadku Polski PE domaga się zastosowania tego mechanizmu zarówno w odniesieniu do środków z budżetu UE, jak i środków z unijnego Funduszu Odbudowy.
Autorzy dokumentu wezwali Komisję Europejską, "by podjęła pilne działania i natychmiast zastosowała mechanizm warunkowości w zakresie praworządności". "Nadszedł czas, aby Komisja wypełniła swoje obowiązki strażniczki Traktatów i natychmiast reagowała na obecne poważne naruszenia zasad praworządności w niektórych państwach członkowskich, co stanowi poważne zagrożenie dla interesów finansowych Unii w odniesieniu do sprawiedliwego, zgodnego z prawem i bezstronnego podziału funduszy UE" - zapisano.
Rezolucja podkreśla, że "bezczynność i pobłażliwe podejście do struktur oligarchicznych oraz systemowe naruszanie praworządności osłabiają całą Unię Europejską i podważają zaufanie jej obywateli". "Należy dopilnować, by pieniądze podatników nigdy nie trafiały do kieszeni tych, którzy podważają wspólne wartości UE" - czytamy w dokumencie.
Ponadto dodano, że "że pogarszająca się w niektórych państwach członkowskich sytuacja w zakresie praworządności wymaga konstruktywnego dialogu na temat dalszego rozwoju unijnego zestawu narzędzi w zakresie praworządności".
Komisja Europejska ma jednocześnie dopilnować, "aby w przypadku zastosowania sankcji w ramach mechanizmu warunkowości w zakresie praworządności, odbiorcy końcowi lub beneficjenci funduszy UE nie zostali pozbawieni korzyści płynących z funduszy UE".
Rezolucja europarlamentu nie jest aktem wiążącym dla Komisji Europejskiej (Komisja nie jest prawnie obowiązana do podjęcia kroków zapisanych w tym dokumencie). Ma jednak znaczenie polityczne, bowiem wyraża wolę ugrupowań, które decydują m.in. o udzieleniu Komisji absolutorium z wykonania unijnego budżetu.